22 Kasım 2019 08:29

ABD'nin Güney Kore'den asker çekeceği iddiasına Pentagon'dan yalanlama

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD'nin Kore Cumhuriyeti'nden (Güney Kore) 4 bin askerini çekeceği iddialarını yalanladı. 

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

ABD ile Kore Cumhuriyeti arasında yarımadadaki Amerikan askerlerinin masraflarına ilişkin müzakereler devam ederken Kore basını, anlaşma sağlanamadığı takdirde ABD'nin 4 bin askerden oluşan tugaylarından birini buradan çekmeyi planladığını iddia etti. 

Pentagon ise iddiayı jet hızı ile yalanladı. 

Yazılı açıklama yapan Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, "Chosun İlbo gazetesinin ABD Savunma Bakanlığının Kore Yarımadası'ndan asker çekmeyi planladığına ilişkin haberi gerçeği yansıtmıyor." ifadelerini kullandı. 

ABD Savunma Bakanı Mark Esper'in Kore Cumhuriyeti'ne ve halkına ABD'nin derin bağlılığını yinelediğini kaydeden Hoffman şunları kaydetti:

"Bu tür haberler, isimsiz tek kaynağa dayalı haberlerdeki sorumsuz ve tehlikeli hataları ortaya koyuyor. Chosun İlbo'ya haberini derhal geri çekmeleri talebinde bulunuyoruz."  

ABD ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) arasında devam eden Pyongyang'ın nükleer programına ilişkin görüşmeler uzun zamandır Washington ile Seul arasındaki ilişkilere yansıyor. 

Esper hafta sonu, Kore Cumhuriyeti ile ortak yapılması planlanan askeri tatbikatı, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne yönelik "iyi niyetlerinden" dolayı ertelediklerini duyurmuştu. 

ABD Başkanı Donald Trump ise Kore Cumhurşyeti'nin ülkede konuşlu ABD askerlerinin masraflarını karşılaması için sağladığı katkıyı artırması talebinde bulunmuş ve bu durum iki ülke arasında yeni müzakerelere yol açmıştı. 

Amerikan ve Kore basınına yansıyan haberlerde ABD'nin Güney Kore'den bu parayı yıllık 5 milyar dolara çıkarmasını istediği iddia ediliyor. 

Kore Cumhuriyeti yönetimi, 2019'da ABD askerlerinin masrafları içn yaklaşık 1 milyar dolar ödemişti. (AA) 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bolivya'da cenazeleriyle yürümek isteyen darbe karşıtlarına polis saldırdı

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa