21 Kasım 2019 19:39

Yunanistan: Türkiye şantaj yapmayı bırakmalı

Yunanistan Göç Politikalarından Sorumlu Bakanı Yorgo Kumuçakos, Türkiye’nin mülteciler konusunda "şantaj yapmayı bırakması gerektiğini" söyledi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Yunanistan‘ın Göç Politikalarından Sorumlu Bakanı Yorgo Kumuçakos, Türkiye'nin mültecileri bahane ederek daha fazla mali destek almak amacıyla "şantaj yapmayı" bırakması gerektiğini ifade etti.

Washington'da AFP haber ajansına konuşan Kumuçakos, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve diğer Türkiyeli yetkililerin, yardım gelmezse mültecilerin Avrupa'ya geçişi için "Kapıları açarız" tehditlerinin kaygı verici olduğunu ifade etti. Kumuçatos, "Türkiye sürekli olarak 'Kapıları açarız' diyerek, bu kapıların açılmasını bekleyen göçmenleri daha fazla kapıya yığıyor" dedi. Kumuçatos, mayıs ayından bu yana Yunanistan kıyılarına ulaşan mülteci sayısında yüzde 240 oranında artış olduğuna da dikkat çekti.

AB'nin Türkiye'den yapılan 6 milyar avroluk yardım talebine "olumlu yaklaşmasını" istediklerini söyleyen Kumuçatos, "Ama Türkiye'nin bu parayı şantaj yaparak veya tehditlerle talep etmesi, parayı verip vermeme kararı alacak olan Avrupalılar için gerekli olumlu siyasi atmosferi yaratmıyor" diye konuştu.

Kumuçakos, "Avrupa tehditler veya şantajlara göre hareket edemez. Avrupalıların, Türklerin karşı karşıya olduğu durumu anlaması gerektiği kadar, Ankara'nın da Avrupa'yla muhatap olmanın yolunun bu olmadığını anlaması lazım" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak ekim sonunda yaptığı bir konuşmada, Avrupa'ya Suriye'nin kuzeyindeki güvenli bölge planlarına destek verilmezse Suriyeli mülteciler için kapıları açacakları tehdidinde bulundu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bağdat'taki protestoya polis müdahale etti: 3 ölü, 35 yaralı

SONRAKİ HABER

Bursa'da yurt önünde tacize kadınlardan tepki: Güvenli kentler istiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa