21 Kasım 2019 19:01

İran’da yaşam alanı savunucusuna "casusluk" iddiasıyla hapis cezası

İran Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili, yaşam alanı sanuvucularının "askeri merkezlere yönelik casusluk faaliyetinde bulundukları" iddiasıyla hapse mahkum edildiklerini açıkladı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Halk protestolarının devam ettiği İran’da “askeri merkezlere yönelik casusluk faaliyeti yürütmek" ile suçlanan 6 yaşam alanı savunucusu 4 ila 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

AA'nın İran resmi ajansı IRNA’dan aktardığına göre, Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili, 36 duruşma sonunda mahkemenin hapis cezasıverdiğini açıkladı. Yaşam alanı savunucularının “çevrecilik kisvesi altında askeri merkezlere yönelik casusluk faaliyetinde bulundukları” gerekçesiyle Tahran Devrim Mahkemesi 15’inci şubesi tarafından 4 ila 10 yıl hapis cezasına çarptırıldığını söyledi.

İran’ın farklı eyaletlerinde 2018 başlarında birçok yaşam alanı savunucusu tutuklanmış ve haklarında “çevre projelerini istihbarat toplamak amacıyla kılıf olarak kullandıkları” suçlamasıyla dava açılmıştı. Aralarında Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Programı Danışmanı Ian Redmond ve BM Barış Elçisi unvanına sahip Jane Goodall’ın da olduğu 330 bilim insanı, çevre aktivisti ve akademisyen, Kasım 2018’de İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’e bir mektup yazarak tutuklu çevre aktivistlerinin adil yargılanmasını talep etmişti.

AB’DEN İTİDAL ÇAĞRISI

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İran’da benzin zammına tepki olarak başlayan gösterilerde can kaybı ve yaralanmaların olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, “Sosyo-ekonomik zorluklar, şiddetle değil kapsayıcı diyalogla çözülür. İran güvenlik güçlerinin şiddetten uzak durmasını, göstericilerin de barışçıl bir şekilde protestolarını gerçekleştirmesini bekliyoruz” ifadelerine yer verildi. “Hiçbir türde şiddet kabul edilemez” vurgusu yapılan açıklamada, ifade ve toplanma özgürlüğünün güvence altına alınması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, İranlı yetkililere bilginin serbest dolaşımı ve internete erişimin sağlaması için çağrı yapıldı.

İran makamları ölümleri açıklamazken muhalif basın ve bazı insan hakları kuruluşları 100 ila 200 arasındaki İranlının protestolara yönelik polis saldırısında öldürüldüğünü belirtiyor.

ABD’DEN BİR AÇIKLAMA DAHA

Bu arada Tahran yönetiminin, Washington’un protestolara destek mesajlarını iç işlerine müdahale sayarak ABD’ye protesto notası iletmesinin ardından bu kez ABD Başkan Yardımcısı Pence, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, İran’daki protestolara destek verdi. Pence mesajında şu ifadeleri kullandı:

“İranlılar protestolar için sokağa çıkarken Tahran’daki Ayetullahlar şiddet kullanmayı ve kendi halkını ezmeyi sürdürüyor. Birleşik Devletler’in mesajı açık: Amerikan halkı İran halkının yanındadır.”

Bu arada ABD medyasında yer alan haberlere göre, ABD’nin uçak gemisi USS Abraham Lincoln, Beyaz Saray’ın talimatıyla 6 ay sonra ilk kez Basra Körfezi’ne hareket etti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir'de "Cizre'ye ses ver" eylemine katılanların davasında 12. duruşma görüldü

SONRAKİ HABER

"Termik santrallerin filtresiz çalışması" maddesi yasa teklifinden çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa