21 Kasım 2019 18:55

İzmir'de "Cizre'ye ses ver" eylemine katılanların davasında 12. duruşma görüldü

Cizre’de sokağa çıkma yasakları ve ölümlere karşı yapılmak istenen eylem dolayısıyla yargılanan İzmir Barış Bloku üyelerinin davasında 12. duruşma görüldü.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Cizre’de sokağa çıkma yasaklarına ve ölümlere karşı yapılan eylemden dolayı yargılanan İzmir Barış Bloku üyelerinin davasında 12. duruşma bugün görüldü. 

İzmir Barış Bloku çatısı altındaki sendika ve sivil toplum örügtlerinin 9 Şubat 2016’da düzenlediği “Cizre’ye ses ver” eyleminde, polisin müdahalesi sonucu HDP PM Üyesi İbrahim Akın, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Üsterci ve KESK Dönem Sözcüsü Bahri Alkan’ın da aralarında bulunduğu 49 kişi gözaltına alınmıştı. İlk duruşması 30 Temmuz 2016’da görülen davanın 12. duruşması bugün gerçekleşti. 

"OLMAMASI GEREKEN BİR DAVAYDI"

İzmir Adliyesinde 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya yargılananlardan Hacay Yılmaz ve Resul Çavdarcı katıldı. Dava avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmada söz alan Avukat Hasan Hüseyin Evin, “Bu, başından beri olmaması gereken bir dava. Şu an tutuklu bulunan dönemin polis müdürünün keyfi talimatıyla onlarca kişinin, anayasal hakları olan basın açıklamasını yapması engellenmiştir. Asıl suç bu hakkı engellemektir. Bu nedenle sanıkların beraatine karar verilmesini talep ediyoruz. Aksi halde adil yargılanma hakkının da ihlal edileceğini düşüyoruz” dedi.

Eksik ifadelerin tamamlanmaması için dava 19 Mart 2020’ye ertelendi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Lübnan’da üç eski bakan hakkında yolsuzluk suçlaması

SONRAKİ HABER

İran’da yaşam alanı savunucusuna "casusluk" iddiasıyla hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...