22 Kasım 2019 04:26

Hacettepe Üniversitesi biyoloji öğrencileri: Üniversitede laboratuvar var malzeme yok

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde bulunan biyoloji bölümü öğrencileri laboratuvardaki malzeme eksikliğinin giderilmesi amacıyla imza toplamak için sosyal medya kampanyası düzenledi.

Fotoğraf: Hacettepe biyoloji öğrencileri

Paylaş

Adnan GÜNGÖR
Ankara

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’de bulunan Biyoloji Bölümü öğrencileri, laboratuvarlarda malzeme eksikliği ve eskiliğinden dolayı ders yapamaz duruma geldi. Öğrenciler lam-lamel eksikliğinden malzemeleri yıkayarak tekrar kullandıklarını ifade etti. Konuyla ilgili imza toplamaya başlayan öğrenciler “bilimseleğitimhakkımız” ve “hübiyolojihakkınıarıyor” etiketleriyle sosyal medyada da kampanya açtı.  

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji bölümünde öğrenim gören öğrenciler, bölümlerinde 2 yıla yakındır devam eden laboratuvar yetersizliğinin çözüme ulaşmadığını belirterek imza toplamaya başladı. Öğrenciler yayınlandığı açıklamada, “Derslerde lam-lamel eksikliğinden kaynaklı olarak, çalışmalarımızı aksatan bir yöntemle az sayıda bulunan lam ve lameli yıkayarak tekrar kullanmak zorunda kalıyoruz” dedi. Hacettepe Üniversitesinin aldığı 1 milyar 148 milyon 726 bin TL bütçeye de vurgu yapan öğrenciler, araçların temini, yenilenmesi ve alt yapı sorunlarının çözümü için rektörlüğü göreve çağırdı.

"BAKTERİLERLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPAMAZ HALE GELDİK"

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Topluluğu eski başkanı Barış Zorbek, “Neredeyse iki yıldır çözülemeyen doğalgaz altyapı sorunları bizleri doğrudan etkiliyor. Laboratuvar deneylerinde ateş, steril bir ortam sağlayabilmek için olmazsa olmaz bir ihtiyaç. Bakterilerle ilgili yaptığımız çalışmaları bu nedenle yapamaz hale geldik” diyerek sadece öğrencilerin değil, bilimsel çalışma yürüten akademisyenlerin de mağdur olduğuna dikkat çekti. Öğrencilerin laboratuvarda piknik tüpü kullanmak zorunda kaldıkları da belirtiliyor.

Temel bilimlerin önemine de vurgu yapan Zorbek şunları söyledi: “Ülkemizde temel bilimler hak ettiği değeri zaten görmüyor. Bugün, hedefleri uğruna hevesle buraya gelen bir öğrencinin karşılaştığı manzara gerçekten içler acısı. Okulumuz, aldığı ödenek itibarıyla bu eksikleri giderme imkanına sahip, ancak yaşadığımız durum ortada. Hacettepe Üniversitesi gibi adı markalaşmış bir üniversiteden beklediğim şey, sorunun bir an önce çözülmesi.”

"HEM SAĞLIK HEM EĞİTİM ETKİLENİYOR"

Biyoloji bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Ayberk Yeşilada ise yaşadıkları mağduriyeti şöyle anlattı: “Bizde 2’nci sınıfın en önemi derslerinden biri mikrobiyoloji dersidir. Ama 2 yıldır bir türlü çözülmeyen doğalgaz problemi yüzünden laboratuvarda sağlıklı bir şekilde öğrenim göremiyoruz. Problem çözülene kadar mücadeleyi sürdüreceğiz.”

Aynı bölümden Arda Yıllar adlı öğrenci de sorunun sağlık yönünden etkisine değinerek, “Bunzen beki (ateş), steril çalışmak, diğer kurallara sıkı uymak ve önü ilikli önlükle laboratuvarda olmak biyologların meslek disiplinidir. Siz bu bölümlere doğalgaz temin etmezseniz öğrencilerin ve bilim insanlarının yeterince steril olmayan ortamlarda zorlukla çalışmasına yol açarsınız. Patojen mikroorganizmalarla ve bir sürü parazitle çalışıyoruz. Aynı laboratuvarda başka dersler de işleniyor. Ateşin olmaması demek, ortamın ve çalışmanın yeterince steril olmaması demektir” diye konuştu.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Almanya Büyükelçisi Erdman: Avukatın tutuklanması anlaşılabilir değil

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa