20 Kasım 2019 09:48

Pentagon raporu: Türkiye’nin operasyonunu fırsat bilen IŞİD yeniden örgütleniyor

ABD Savunma Bakanlığı raporuna göre IŞİD, Türkiye'nin Suriye operasyonunu ve ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğusundan çekilmesini fırsat bilerek yeniden örgütlenmeye başladı.

ARŞİV | Fotoğraf: Jakob Reimann/Flickr (CC BY 2.0)

Paylaş

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) raporuna göre IŞİD, ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğusundan çekilmesi ve Türkiye'nin bölgeye operasyon düzenlemesini fırsat bilerek "yeniden örgütlenmeye başladı."

BBC Türkçe’nin AFP'den aktardığı habere göre; raporda IŞİD'in "Batı'ya yeni saldırı hazırlığında olabileceği" de belirtiliyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Amerikan askerlerini bölgeden çektiğini açıklamasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri ile Suriyeli muhaliflerden oluşan 'Milli Ordu', 9 Ekim'de Suriye'nin kuzeydoğuna 'Barış Pınarı Harekâtı'nı başlattı.

Trump daha sonra bir grup Amerikan askerinin bölgedeki petrol sahalarının güvenliğini sağlamak için bölgede kalacaklarını duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı Denetleme Dairesi'nin raporunda şu ifadeler var: “IŞİD, Türkiye'nin operasyonunu ve ardından Amerikan askerlerinin çekilmesini, Suriye'deki kabiliyetleri ile kaynaklarını yeniden yapılandırmak, ülke dışında saldırı düzenleme kapasitesini güçlendirmek için çıkarına kullandı.”

Pentagon'un bağımsız soruşturma birimi olarak faaliyet gösteren Denetleme Dairesi, 'IŞİD'in Batı'yı hedef almak ve dünya genelindeki 19 uzantısına ve ağına destek sağlamak için zaman ve alana sahip olabileceği' uyarısında bulundu.

Raporda, ABD Savunma İstihbarat Ajansı'nın (DIA) sağladığı bilgiler kaynak gösterildi.

DIA'ya atıfta bulunulan raporda 'IŞİD'in uzun vadede Suriye'de bazı nüfuz merkezlerinin kontrolünü yeniden sağlamaya ve dünya genelindeki izlerini genişletmeye çalışacağı' belirtildi.

Rapora göre DIA, IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin 26 Ekim'de ABD özel harekât timi tarafından öldürülmesinin de 'örgütün yeniden yapılanması üzerinde çok etkili olmayabileceğini' söyledi. (DIŞ HABERLER)

GÜN GÜN SURİYE OPERASYONU

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kaz Dağları haberleri gazetecilerin tutuklanmasına gerekçe yapıldı

SONRAKİ HABER

Şaban Vatan yeni belge paylaştı: Elbisede lastik izine rastlanmış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa