20 Kasım 2019 01:51

Gürcistan'da halk, erken seçim taleplerinde ısrarcı

Tiflis'te, parlamento önünde erken seçim talebiyle yeniden toplanan halk, yeniden parlamento binasını kuşatma eylemi yapacağını duyurdu.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te erken seçim talebiyle yeniden sokağa çıkan halk, pazartesi günü yeniden parlamento binasını kuşatacaklarını duyurdu.

AA'nın hbaerine göre, parlamento önünde toplanan halk, seçimlerin nispi temsil sistemine göre ve erken yapılması isteklerini yineledi. 25 Kasım'da bir kez daha parlementonun giriş kapılarını tutarak, milletvekillerinin girişlerini engellemeye çalışacaklarını söylediler.

NE OLMUŞTU?

Tiflis'te haziran ayında düzenlenen 26. Ortodoks Parlamentolar Arası Genel Asamblesi'nin oturumuna, Rusya heyetindeki Rus Komünist Partisi Üyesi ve Rusya Devlet Duması Milletvekili Sergei Gavrilov'un, parlamento başkanının koltuğuna oturup konuşması üzerine ülkede protestolar başlamıştı. Haftalarca süren protestolara katılanların taleplerinden biri olan seçim sisteminin değişmesi konusu, Gürcistan hükümetince kabul edilmişti.

Gürcü Hayali Partisi Başkanı Bidzina İvanişvili, konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında, 2020'deki genel seçimlerin çoğunluk sistemi yerine, nispi temsil sistemine göre yapılmasına karar verdiklerini ifade etmişti.

Seçimlerin nispi temsil sistemine göre yapılmasını isteyen halk, 17 ve 18 Kasım'da parlamento binası önünde bir araya gelmiş ve vekillerin parlamentoya girişine izin vermemişti. Polis, kalabalığı dağıtmak için tazyikli su kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meksika'da bir çiftlikte 25 ceset bulundu

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa