19 Kasım 2019 18:40

MMO İzmir Şubesi: CHP, asansör denetimlerini rant kapısı olarak mı görüyor?

MMO İzmir Şubesi, CHP’li bir milletvekilinin, CHP’li belediyeleri gezerek asansör denetimleri için protokoller imzaladığı iddiasında bulundu.

Fotoğraf: Pexels

Paylaş

Makina Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi tarafından, asansör periyodik kontrollerine ilişkin protokollerin CHP’li bir milletvekili ve CHP Genel Merkezi tarafından başka bir şirket ile imzalanması doğrultusunda çalışma yapıldığı ve ilgili vekilin şirket sahipleri ile bazı belediyeleri gezerek çalışmada bulunduğu iddia edildi.

Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği’nin yayımlanmasının ardından 2012 yılından itibaren Türkiye genelinde ilçe belediyeleri, yönetmelik gereği akredite muayene kuruluşları ile asansör periyodik kontrol protokolleri imzalamak zorunda olduğunu ve bu zorunluluk kapsamında MMO bünyesinde bulunan ve akredite muayene kuruluşu olan Asansör Kontrol Merkezi (AKM), Türkiye genelinde 300’den fazla belediyenin sınırları dahilinde asansör periyodik kontrol çalışmalarını sürdürmekte olduğunun bilgisini veren MMO İzmir Şubesi, "Şubemiz ise 1996 yılından bu yana İzmir’deki belediyelerin de bu konudaki duyarlılıkları sayesinde kentimizde yurttaşlarımızın can ve mal güvenliği için asansör periyodik kontrol çalışmalarını sürdürmektedir. İzmir belki de bunun sonucu olarak asansör kazalarının en az yaşandığı kentlerden biri durumundadır" dedi.

"MUHALEFETE DE YANSIDIĞINA ŞAHİT OLUYORUZ"

Yazılı açıklamada, "Ülkemizde her gün şahit olduğumuz biçimde, toplumsal muhalefet ve muhalefette bulunan siyasi partiler, 17 yıldan bu yana göz önünde yaşanan usulsüzlüklerin, adam kayırmacılığın sonucu olarak haklı bir şekilde iktidarı “yandaşlarını beslemek” ile itham etmekte, siyaseten bu durumu mahkûm etmektedir. Fakat üzücüdür ki liyakata, yeterliliğe, yetkinliğe dayanmayan bu anlayışın, iktidarla sınırlı kalmayıp ana muhalefet partisi CHP’nin ilişkilerine de yansıdığına şahit olmaktayız" ifadeleri kullanıldı.

"MEVCUT PROTOKOLLERİNİ BASKI İLE YENİLEMEYECEKLERİNİ BEYAN ETTİLER"

CHP’li bir milletvekilinin, belediyelerin bazılarını bir akredite muayene kuruluşunun temsilcileri ile birlikte kapı kapı gezdiğini ve bu bilginin fotoğrafları ile birlikte basına da yansıdığını söyleyen MMO, "Yerel seçimler öncesinde, asansör periyodik kontrollerinin gerçekleştirilmesi doğrultusunda Odamız Asansör Kontrol Merkezi ile çok sayıda CHP’li belediyenin protokolü bulunmaktaydı. Ancak bu belediyelerin büyük kısmı, bahsi geçen kuruluş ile asansör denetimleri için protokoller imzalamıştır. Belediyelerin bir kısmının ise, Asansör Kontrol Merkezimiz ile olan mevcut protokollerini “yukarıdan” gelen yoğun baskı gerekçesiyle yenilemeyi düşünmediklerini beyan etmeleri ilginçtir. Üstelik, söz konusu 'yandaş' firmanın yasada öngörülen belediye payı haricinde ilgili belediyelere ve hatta parti genel merkezine belirli bir oranda 'maddi katkıda bulunacağı' iddiaları da kentimizde ayyuka çıkmıştır" dedi.

"BUNUN ADI RÜŞVET DEĞİL MİDİR?"

Açıklamada, CHP Genel Merkezi ve ilgili belediyeler tarafından yanıtlamasını talep ettikleri soruları yönelten oda, şunları sordu:

  • "İzmir milletvekilinizin belediyeleri birlikte gezdiği asansör muayene kuruluşu sahipleri ile partinizin bir bağı var mıdır?
  • Kamusal denetim olması gereken asansör denetimlerinin partiniz eliyle bir firmaya yönlendirilmesi, partinizin belediyecilik anlayışına uygun mudur?
  • Dikkat çekici biçimde birçok belediyeniz ile kısa süre içinde asansör periyodik muayene protokolü imzalayan akredite muayene kuruluşunca, belediyelerinize ya da partinize yönetmelikte tanımlanan belediye payı haricinde bir maddi katkıda bulunulmuş mudur ya da bulunulacak mıdır? Eğer böyle ise bunun adı rüşvet değil midir?
  • Etik olmadığı nesnel biçimde ortada duran bir davranışla, bir firmanın temsilcisi gibi belediyeleri ziyaret eden, hatta baskı altına alan milletvekiliniz hakkında herhangi bir yaptırımınız olmuş mudur veya olacak mıdır?
  • Mevcut iktidarı “yandaşlarını kayırmak, kollamak, belli bir kesimi maddi açıdan beslemek” ile itham ederken, bunun benzerini yerel iktidarları elinde bulundurduğunuz yerlerde uygulamanız siyaseten etik midir?"

(İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP'li Emir, 15 Temmuz sonrası toplanan paralarla ilgili suç duyurusunda bulundu

SONRAKİ HABER

BM raporu: Libya'da iki taraf da ABD, Çin ve Rus silahları kullanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa