19 Kasım 2019 18:41

CHP'li Emir, 15 Temmuz sonrası toplanan paralarla ilgili suç duyurusunda bulundu

CHP Milletvekili Murat Emir, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kurulan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfının yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi. (Fotoğraf: Elif Öztürk/AA)

Paylaş

CHP Milletvekili Murat Emir, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kurulan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfının yöneticileri hakkında “görevi kötüye kullanma” ve “resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan” suçlarını işlemekten suç duyurusunda bulundu.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kurulan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfının yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu. 15 Temmuz bağış kampanyasında toplanan paraların kurulacak vakıf aracılığı ile hak sahiplerine ulaştırılacağını açıklayıp gereğini yerine getirmeyen yetkililer ile vakıf yöneticilerinin hukuka aykırı ve açıkça suç teşkil eden fiiller işlediğine dikkat çeken Emir, konuya ilişkin yapılan açıklamaların ise tatmin edici olmadığını dile getirdi.

Emir, suç duyurusu dilekçesinde, 15 Temmuz kampanyasının ne zaman sonlandırıldığı, toplanan 309 Milyon liradan hak sahiplerine şu ana kadar ne kadar ödeme yapıldığı, vakfın kuruluşundan bu yana mevzuat uyarınca ne tür işlemler gerçekleştirildiği gibi sorular sordu.

"299 MİLYON LİRANIN AKIBETİ BELİRSİZ"

Vakıflar Genel Müdürlüğü kayıtlarında vakfın mal varlığının 10 Milyon lira gözüktüğüne dikkat çeken Murat Emir, toplandığı belirtilen 299 Milyon liranın akıbetinin de açıklanmasını istedi. Emir, mahkemeye sunulan adreste böyle bir vakıf bulunmadığı ve bu suretle mahkemeye yanlış ve aldatıcı bilgi verildiği, vakfın merkezinin neresi olduğu gibi konuların yetkililer tarafından cevapsız kalmasının kuvvetli suç şüphesi oluşturduğunu belirterek ilgililer hakkında “görevi kötüye kullanma” ve “resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan” suçlarını işlemekten suç duyurusunda bulundu. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Binali Yıldırım'lı fidan dikme etkinliğine okulların katılımı zorunlu tutuldu

SONRAKİ HABER

Marmara Bölgesi'nde öğleden sonra yağmur ve sağanak uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa