19 Kasım 2019 17:53

Kocaeli'de kadın öğrenci tacize maruz kaldı: Karşımda oturma kalk,gözüm sana kayıyor

Kocaeli'de bir öğrenci, otobüste bir erkeğin sözlü tacizine maruz kaldı. Kadının yanına oturmasına izin vermeyen erkek "Karşımda oturma kalk, gözüm sana kayıyor" dedi, şoför taciz eden erkeği savundu.

Görsel, @nursedayumurtas adlı Twitter kullanıcısının paylaştığı videonun ekran görüntüsü

Paylaş

Kocaeli'de bir kadın öğrenci, bindiği otobüste yaşlı bir erkeğin sözlü tacizine maruz kaldı. Kadının giysilerini bahane ederek yanına oturmasına izin vermeyen erkek, karşısında oturduğunda "Senin değerli bir hazinen olsa saklamaz mıydın? Karşımda oturma kalk, gözüm sana kayıyor" dedi. Tacize tepki gösteren kadını, otobüs şoförü de "Kimse seni dinlemek zorunda değil" diyerek susturmak istedi. Yaşadıklarını Twitter hesabından duyuran kadın, "Herkesin önünde sözle tacize uğradım. Ve asla susup oturmayacağım. Hiçbir kadın böyle adamlar yüzünden korkarak yaşamak zorunda değil" dedi.

@nursedayumurtas adlı sosyal medya kullanıcısı, Kocaeli’nde otobüste yaşadığı tacizi kişisel Twitter hesabından paylaştı. Sınavına gitmek üzere otobüse binen kadın öğrenci, yaşlı bir erkeğin sözlü tacizine uğradı ve tacize ses çıkarmayan otobüs şoförü tarafından susturulmak istendi. Yaşadığı olayı anlatan @nursedayumurtas adlı Twitter kullanıcısı, "Asla susup oturmayacağım. Hiçbir kadın böyle adamlar yüzünden korkarak yaşamak zorunda değil" dedi. Genç kadın yaşadığı olayı şu sözlerle anlattı:

"Bugün Kocaeli-İzmit saat 13.45’te 255 numaralı otobüste yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum. Sınavıma gitmek için otobüse bindim. Videodaki beyefendinin yan koltuğu boştu ve ben otobüse bindiğimde çantasını koyarak engelledi. Ayakta bekledim. Bir süre sonra karşısındaki koltuk boşaldı. Ve oturdum. Beyefendi bana doğru, ‘Senin değerli bir hazinen olsa saklamaz mıydın? Karşımda oturma kalk, gözüm sana kayıyor’ dedi. Şok oldum ve bana ne cüretle bunu söylediğini sordum. Ve bunları sadece giyinişimden dolayı duydum. ‘Allah bunları yasakladı. Karşımda oturma’ dedi. Sinirlenerek yerimi değiştirdim ve ona rağmen susmayıp beni aşağılamaya devam etti. Çevresindeki kişilere beni göstererek ‘Bu kız ne kadar doğru? Gözüm ona kayıyor’ gibi cümlelerine devam etti. Ben dayanamayıp ailem bile bana karışmazken siz nasıl karışıyorsunuz dedim. Ve bunun üzerine, ‘Ailenden de senden de hayır gelmez o zaman’ dedi. Daha sonra şoför yolda durdu. Bana, ‘Sus artık. Adam sana bir şey demedi. Yolcuları rahatsız etme. Kimse seni duymak zorunda değil' dedi.

Adam da şoför beye teşekkür etti. Otobüsün plakasını aldım ve şoförü şikayet ettim. Fakat bu saygısız adama dair otobüse bindiği saat ve indiği yer hakkında başka bilgim olmadığı için bu yolla bulup, şikâyet etmek istiyorum. Gündüz vakti herkesin önünde sözle tacize uğradım.

Ve asla susup oturmayacağım. Hiçbir kadın böyle adamlar yüzünden korkarak yaşamak zorunda değil. Onlar kendilerinde bu hakkı buluyorlarsa bende o hadsizler ceza alana kadar bu yaşadığımın arkasındayım"

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eski sevgili kör etti, avukatı ağırbaşlı olmamakla suçladı

SONRAKİ HABER

Kanada hükümeti, İzmir Barosunun Kaz Dağları mektubuna yanıt verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa