19 Kasım 2019 11:30

SIMO Tekstil işçileri alacakları için fabrika önünde direnişte

İzmir Çiğli'de SIMO Tekstil patronu ekonomik nedenleri gerekçe göstererek fabrikayı kapattı ve ücretleri ödemedi. İşçiler alacakları için fabrika önünde direnişe başladı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İzmir Çiğli’de bulunan ve Sun Tekstil için üretim yapan SIMO Tekstil işçilerinin mücadelesi sürüyor. 25 Ekim’de işverenin ekonomik nedenleri gerekçe göstererek fabrikayı kapattığını söyleyen işçiler, alacaklarının içerde kaldığını belirtti.

İşverenin kapatmadan 15 gün önce haber verdiğini ancak iş aramalarını için kendilerine izin vermediğini belirten işçiler Eylül ve Ekim aylarından maaşlarını, fazla mesai ücretlerini ve kıdem-ihbar tazminatlarını alamadıklarını söyledi. Ağustos ayından bu yana işten çıkarmalar olduğunu, bazı işçilerin 3600 gün üzerinden işten ayrılmaya mecbur bırakıldığı dile getiren işçiler, buna rağmen tazminatlarını alamadıklarını belirttiler.

Fabrikanın kapandığı günden beri işverenle sürekli görüşmeye çalıştıklarını söyleyen işçiler, bu görüşmeler sonucunda ancak içeride kalan maaş alacaklarının üçte ikisini alabildiklerini, işverenin diğer hiçbir alacağını ödemeyeceğini söylediğini belirtti. Bu durum üzerine işçiler Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan SIMO Tekstil önünde direnişe başladı. Haklarını alana kadar buradan ayrılmayacaklarını belirten işçileri, hafta içi her gün fabrikanın önünde olacaklarını söyledi.

Öte yandan işçiler SİMO Tekstil’in üretim tedarik ettiği Sun Tekstil ile de görüşmeler gerçekleştirdi. İşçiler Sun Tekstil’in bazı şartlar yerine gelirse alacaklarını kısmen de olsa ödeyeceğini söylediği belirtti. Diğer taraftan ise fabrikalarının kapanması ile iş aramaya başlayan işçiler, SİMO Tekstil’den çıktıkları öğrenildiğinde Sun Tekstil ile iş yapan diğer fabrikaların kendilerini işe almadığı belirttiler. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD’nin Filistin’deki Yahudi yerleşimlerini yasa dışı görmeme kararı tepki topladı

SONRAKİ HABER

Erdal Kara, Aylan Bebek’in kısa filmini çekti 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa