19 Kasım 2019 00:05
Son Güncellenme Tarihi: 19 Kasım 2019 14:10

Meclis bütçe görüşmelerinde "Afrin zeytini" tartışması

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda "Afrin zeytini" tartışması yaşandı. CHP’li Ünal Çeviköz "Afrin’de ÖSO’nun çaldığı zeytinlerden üretilen zeytinyağları Türkiye üzerinden ihraç edildi" dedi.

Fotoğraf: VOA/Wikimedia Commons (Public Domain)

Paylaş

TBMM’de 2020 yılı bütçe görüşmelerine "Afrin zeytini" tartışmaları damga vurdu. CHP’li Ünal Çeviköz’ün “ÖSO zeytin ve zeytinyağlarını çalarak Türkiye’ye getiriyor” sözlerine AKP’li Uğur Aydemir, “Evet, Türkiye’ye geliyor, itiraf ediyoruz. PKK’nın eline mi bırakacağız bunları?” yanıtını verdi. Ayrıca lobicilik faaliyetleri yaptığı iddiasını reddeden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Bu tür iddialara karşı özellikle arkasında ne var ortaya çıkması bakımından da bu yasal süreci sonuna kadar işleteceğiz" dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Dışişleri Bakanlığının 2020 yılı bütçe görüşmeleri yapıldı. Görüşmelerde Afrin zeytini tartışmasının yaşanması dikkat çekti.

Görüşmeler sırasında söz alarak konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, “Suriye’nin toprak bütünlüğünü, siyasi egemenliğini ve bağımsızlığını Gaziantep merkezli geçici Suriye Hükümeti kurarak, bu oluşumun başkanını da televizyonlara çıkararak, bu oluşumun Suriye’den alınan diplomalara denklik vermesine izin vererek, Afrin’de ÖSO’nun (Özgür Suriye Ordusu) çaldığı zeytinlerden üretilen zeytinyağlarını Türkiye üzerinden ihraç ederek, Suriye’de fakülte kurarak sağlamak mümkün değildir. Bütün dünya, Suriye’deki askeri varlığımızın giderek azaltılmasını beklerken, görülen odur ki AKP’nin Suriye’den çıkmaya niyeti yoktur” dedi.

Çeviköz’ün sözlerine Eski Dışişleri Bakanı ve AKP İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır, “Efendim, ÖSO zeytin hırsızıymış. Bu lafı aynen iade ediyorum, ‘zeytin hırsızı’ dediği ÖSO derken Türk Silahlı Kuvvetleri’yle bu bölgelerde üç harekâtı gerçekleştirmiş ve şehitler vermiş insanlardan bahsediyoruz, gruptan bahsediyoruz. Bu şekilde bir ifadeyi 500 bin Suriyeliyi katletmiş Beşar Esad’ın elini sıkmak için yarışa giren bir partinin temsilcisinin söylemesini de doğrusu yadırgamadım” sözleriyle yanıt verdi.

"ÖSO’YA LAF EDEN TSK’YA LAF ETMİŞ OLUR"

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener’in “Sayın Volkan Bozkır, ÖSO’nun sözcüsü mü?” sorusuna AKP'liler tepki gösterdi.

Bu sırada AKP Milletvekili İbrahim Aydemir de “Benle beraber hareket ediyorsa evet sözcüsüyüm, var mı!” diye seslendi. Bozkır da, “Türk Silahlı Kuvvetleri’yle birlikte hareket eden ÖSO’dan bahsediyoruz. Eğer ÖSO’ya bu laf ediliyorsa Türk Silahlı Kuvvetleri’ne de laf atmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO birlikte hareket ediyor; ÖSO’ya laf eden Türk Silahlı Kuvvetleri’ne de laf etmiş olur, onun için iade ettim” dedi.

"EVET, ÖSO’NUN SÖZCÜSÜYÜZ"

AKP'li Uğur Aydemir de Çeviköz’ün “ÖSO zeytin ve zeytinyağlarını çalarak Türkiye’ye getiriyor” dediğini hatırlattı. Şener de bunun üzerine, “Haklı işte, haklı” yanıtı verdi. AKP'li İbrahim Aydemir de “ÖSO’nun sözcüsüyüz evet” dedi.

"TÜRKİYE’YE GELİYOR, İTİRAF EDİYORUZ"

AKP’li Uğur Aydemir de bütçe konuşmasında konuyu yeniden gündeme getirerek şöyle konuştu: "Afrin’den veya Suriye’den zeytin ve zeytinyağı Türkiye’ye gelmekte midir? Evet, gelmektedir” diyen Aydemir “Orada yaşayan insanlar, Afrin’deki insanlar zeytin üretmektedirler, zeytinyağı üretmektedirler. Eğer biz bunları Türkiye olarak almazsak bunları kim alacak değerli arkadaşlar? Kim alır bunları, kim satar?”

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ise, “İtiraf ediyorsunuz” diye seslenirken, Aydemir de, “Evet, Türkiye’ye geliyor, itiraf ediyoruz. PKK’nın eline mi bırakacağız bunları?” yanıtı verdi.

Aydemir konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Türkiye’ye ‘Özgür Suriye Ordusu tarafından çalınarak zeytin ve zeytinyağı geliyor, Türkiye de bunları kabul ediyor’ derse ben bu cümleyi de kınıyorum. Kim bu lafı ettiyse kınıyorum. Türkiye hırsızların malını almaz, Türkiye oraya gidip kendi imkânlarıyla oradaki vatandaşlar mağdur olmasın diye oradaki vatandaşların ürettiği ürünler değerinde satılsın diye Türkiye onlara yardımcı olmaktadır. Bunu böyle bilelim.”

‘ÇALINAN ZEYTİNLERİ ORADAKİ HALK YETİŞTİRİYOR’

Zeytin tartışmasına son olarak HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları da katıldı. Meclis'te devam eden bütçe görüşmelerinde Dışişleri Bakanlığı bütçesi üzerine değerlendirmede bulunan Hatimoğulları, ticareti yapılan zeytinlerin bölgede yaşayan halkın zeytinleri olduğuna dikkat çekti. Hatimoğulları, Afrin’de yaşayanların bir avuuç silahlı grup değil oranın halkı olduğunu ifade ederek “Mahallelerinde insanlar nasıl yaşıyorsa zeytinlikler için de aynı şey geçerli. Afrin’den çalınarak ticareti yapılan o zeytinleri silahlı gruplarınız yetiştirmiyor, onlar sulamıyor. O zeytinlikleri orada yaşayan halk yetiştiriyor” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: ZEYTİN ÇALMA KARA PROPAGANDA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu zeytin tartışmasıyla ilgili, "Suriye’deki zeytinler, zeytinyağı ‘reexport’ yapılıyor bizim üzerimizden. Ve buradan elde edilen gelir de bahçe sahiplerine dağıtılıyor. Yani burada hırsızlık veya başka bir şey yok” dedi. "Gerçekten şu dönemde öyle bir kara propaganda gördük ki Türkiye’yle ilgili. ‘Fosfor kullandı, o kullandı. Bizim envanterimizde olmayan, tarihimizde hiç olmayan şeyler konusunda Türkiye’ye yönelik bir sürü iftiralar oldu. Biz bunların cevabını veriyoruz, doğru nedir, yanlış nedir; bunları anlatıyoruz. Aynı şekilde, gerçekleri anlatmaya da bundan sonra devam edeceğiz. Dolayısıyla bu zeytini çalma ve diğerleri de bu kara propagandanın bir parçasıdır.”

"HAKKIMIZDAKİ İDDİALARLA İLGİLİ YASAL SÜRECİ BAŞLATACAĞIZ"

Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) üyeliği sırasında bazı lobi faaliyetleri yaptığına ilişkin iddialarla ilgili yöneltilen soruya, "İnternet sitesinde hakkımdaki iddialarla ilgili yasal süreci başlatacağız. Uzaktan yakından, gerçeklikle ilgisi olmayan bu tür iddialara karşı özellikle arkasında ne var ortaya çıkması bakımından da bu yasal süreci sonuna kadar işleteceğiz" diye yanıtladı.

Dışişleri Bakanlığı bütçesine ilişkin yöneltilen eleştirilere de cevap veren Çavuşoğlu, bakanlığın harcamalarının yüzde 91'ini yurt dışı harcamaları oluşturduğunu ve bütçenin yüzde 9'unun da merkezde harcandığı bilgisini paylaştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Matematik severler topluluğu

SONRAKİ HABER

Yeni Zelanda’daki yanardağ patlamasında ölü sayısı 6’ya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa