18 Kasım 2019 20:41

Gazetecilerin adliye gündeminde bu hafta

Taraf'ın Eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bülent Onur Şahin, Cumhuriyet gazetesi eski çalışanları, kapatılan Özgür Gündem gazetesi yöneticileri bu hafta hakim karşısına çıkacak.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Gazetecilerin adliye gündemi bu hafta da yoğun. Taraf gazetesi Eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bülent Onur Şahin, Cumhuriyet gazetesi eski çalışanları, kapatılan Özgür Gündem gazetesi yöneticileri bu hafta hakim karşısına çıkacak.

Taraf gazetesi Eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bülent Onur Şahin’in tekzip yayımlamadığı gerekçesiyle yargılandığı davanın görülmesine yarın Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

Yargıtay 16. Ceza Dairesinin Cumhuriyet gazetesi eski çalışanlarının mahkumiyet kararını bozmasının ardından yeniden görülecek davanın ilk duruşması 21 Kasım Perşembe günü İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Yargıtay, Cumhuriyet gazetesi Eski Çalışanları Akın Atalay, Orhan Erinç, Murat Sabuncu, Aydın Engin, Hikmet Çetinkaya ve Ahmet Şık hakkındaki verilen mahkumiyet kararlarını bozmuş, Şık dışındaki sanıklar için beraat talebinde bulunmuştu. Daire, bu kararın beş yılın altında ceza alan Önder Çelik, Bülent Utku, Güray Öz, Musa Kart, Hakan Kara ve Mustafa Kemal Güngör’e de sirayet etmesi gerektiğine karar vermişti. Ahmet Şık hakkında ise “Terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım” suçundan verilen mahkumiyet kararını bozup Şık’ın TMK 6/2, 7/2 ve TCK 301 kapsamında yeniden yargılanması istenmişti.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi yöneticilerinden Eren Keskin, Reyhan Çapan, Hüseyin Aykol ile gazetenin yazarları İslam Tüner, Lütfi Yavuzaslan, Methi Kaya, Hasan Başak ve Kemal Yakut’un mart 2016’da gazetede "öz yönetim" ile ilgili çıkan haberler nedeniyle "terör örgütü propagandası,” “suç işlemeye tahrik,” “Suç ve suçluyu övme” iddiasıyla yargılandıkları davanın 13. duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

22 Kasım Cuma günü ise Kadıköy’de 23 Ağustos 2019 tarihinde gerçekleşen kayyum protestoları sırasında gözaltına alınan, aralarında gazeteciler Berfin Aslan ve Mehmet Şahin’in de bulunduğu 11 kişi hakkında “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması İstanbul 25. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kantin hoştur ama ev yemekleri daha iyi 

SONRAKİ HABER

2 yıl sonra 10 cenaze ailelerine teslim edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa