18 Kasım 2019 18:59

Jin News'ten Safiye Alağaş, Maria Grazia Cutuli ödülüne layık görüldü

Afganistan’da el Kaide saldırısında yaşamını yitiren Gazeteci Maria Grazia Cutuli adına verilen ödüle bu yıl Jin News Haber Ajansı Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Safiye Alağaş layık görüldü.

Jin News Haber Ajansı Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Safiye Alağaş | Fotoğraf: MA

Paylaş

Ferhat ÇELİK

Afganistan’da el Kaide saldırısında yaşamını yitiren Gazeteci Maria Grazia Cutuli adına her yıl verilen ödüle layık görülen Jin News Haber Ajansı Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Safiye Alağaş, ödülün Kürt kadın gazetecilerin yarattığı uluslararası başarının bir sonucu olduğunu söyledi.

Afganistan’da 19 Kasım 2001 tarihinde el Kaide’nin saldırısı sonucu yaşamını yitiren CorriereDella Sera Muhabiri Maria Grazia Cutuli adına verilen gazetecilik ödülüne bu yıl Jin News İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Safiye Alağaş layık görüldü. Sicilya’nın Catania’ya kentine bağlı Santa Venerina beldesinde 23 Kasım’da düzenlenecek törenle Alağaş’a ödülü verilecek. Bu yıl 15’incisi verilecek olan ödüle ilişkin konuşan Alağaş, Kürt kadın gazetecilerin yarattığı başarının uluslararası alanda da görülmeye başlandığını ve hakikati yazmaya devam edeceklerini söyledi.

"KADIN GAZETECİLER ZİHNİYETLE DE MÜCADELE EDİYOR"

Kürt kadınlarının gazetecilik alanında hem eril dilde hem de sahada olma noktasında bütün baskılara rağmen ayakta durduğunu ve bu alanda öncülük yaptığını dile getiren Alağaş, bunun için ödülün çok anlamlı ve özel olduğunu söyledi. Ödülün el Kaide tarafından katledilen bir kadın gazeteci adına verilmesinin çok daha büyük anlam ifade ettiğini ifade eden Alağaş, “Burada kadın gazetecilerin haber yaparken aynı zamanda bir zihniyetle mücadele ettiğini görüyoruz. Baktığımızda bu ödül tek başına Safiye Alağaş’ın başarısı değil. Deniz Fırat’ın, Nujiyan Erhan’ın, Gurbeteli Ersöz’ün yarattığı başarılardır. Bu başarıda onların bir parçası var” diye konuştu.

İLK HEDEF GAZETECİLER

İktidarların gazetecilere yönelik baskı politikalarına dikkati çeken Alağaş, şöyle devam etti: “Özellikle savaş alanlarında gazeteciler her zaman ilk hedef oluyorlar. Bunu kısa süre önce Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarında gördük. Orada iki gazeteci saldırılar sonucu yaşamını yitirdi. Gazeteciler buralarda özel olarak hedef alınıyor. Çünkü sahada bulunan gazeteciler gerçekleri yazıyorlar. Sahada ne varsa, ne görüyorsa, ne yaşanıyorsa onu yazıyor. Bu güçler de bu gerçeklerin kamuoyuna, halka ulaşmasını istemiyorlar. Bu nedenle ilk olarak gazeteciler hedef gösteriliyor ve katlediliyor. Türkiye’de bugün bütün gazetecilik alanları hedef tahtasında. Sistemler sahada ikna edemediğini katlediyor, ikna ettiğini ise kendisine göre şekillendiriyor. Onlara kendisine göre bir gazetecilik pratiği sergiletilmeye çalışılıyor” diye konuştu.

"İNATLA GAZETECİLİK"

Kürt kadın gazetecilerin bütün baskılara rağmen mücadele ettiğini sözlerine ekleyen Alağaş, bu mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini belirtti. Gerçekleri dile getirdikleri için baskılara maruz kaldıklarını vurgulayan Alağaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada hakkımızda davalar açılıyor, gözaltına alınıyoruz ve tutuklanıyoruz. Geçen gün iki tane arkadaşımız tutuklandı mesela. Bu arkadaşlarımız sadece gazetecilik pratiklerinden dolayı tutuklandılar. Tabii bu baskılar yeni değil. Böyle koşullarda inatla gazetecilik yapmaya çalışıyoruz.  Bu mücadelemiz doğal olarak da uluslararası alanda görülüyor. Bu ödülü o yüzden aynı zamanda direnişe verilen bir ödül olarak ele alıyorum. Ben böyle görüyorum” diye konuştu.

Gazetecilerin gerçekleri halka ulaştırmakla yükümlü olduklarını ifade eden Alağaş, “Jin News olarak ‘Kadının kaleminde hakikatin izinde’ sloganıyla çıktık. Bizler kadının kalemiyle hakikatleri yazmaya devam edeceğiz. Böyle bir çizgimiz var ve bu çizgimizden de asla taviz vermeyeceğiz” diye belirtti. (MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nereden nereye, nasıl? 

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa