18 Kasım 2019 17:47

Hyundai'de "kısa çalışma ödeneği" söylentisi

3 bin işçinin çalıştığı Hyundai'nin Kocaeli fabrikasında ekonomik kriz gerekçesiyle kısa çalışma ödeneğine başvuracağı iddia edildi.

Fotoğraf:  Land Rover MENA/Flickr (CC BY 2.0)

Paylaş

Ebru YİĞİT
Kocaeli

"Dünyanın en büyük gelişim gösteren otomotiv markası" sloganını kullanan Hyundai’nin 3 bin işçinin çalıştığı Kocaeli fabrikasında ekonomik kriz bahanesiyle yeniden kısa çalışma ödeneğine başvuracağı söyleniyor.

Fabrikada henüz kısa çalışma ödeneği bildirimi yapılmadığını dile getiren bir işçi süreci şöyle anlattı: "2019 yılı zorlu bir yıl oldu, krizi her yanıyla hissettik. Fabrika da kısa çalışma ödeneğine başvurmuştu. Böyle olunca normal çalışma düzeninin dışına çıkılıyor. Önümüzdeki yıl için de başvurulacağı söyleniyor. Ne zaman bir konu işçiler arasında konuşulsa sonrasında kesin gerçekleşiyor. 70 küsur gün izin verileceği söyleniyor. Henüz kesin bir karara bağlanmasa de 2020 yılının bizim için zor geçeceği belli" dedi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

Genel ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz ile zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak önemli ölçüde azaltılması veya işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen geçici olarak durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere kısa çalışma yapılabilmektedir. Bu durum yasada kısa çalışma olarak tanımlanmakta ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), patronun talebini kabul ettiğinde, bu işyerinde çalışan ve koşulları sağlayan işçilere; İŞKUR’ca, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan, eksik çalıştıkları süre ile sınırlı olmak üzere kısa çalışma ödeneği ödenir. İşçilerin kısa çalışma ödeneğinden yararlanması iki koşula bağlanmıştır. Birincisi, çalıştığı patronun kısa çalışma ödeneği başvurusu kabul görmelidir. İkincisi ise işçilerin, işsizlik sigortasından yararlanma koşullarına sahip olmaları, yani SGK’de son 120 günü kesintisiz olmak kaydı ile son üç yıl içinde 600 prim günleri olmalıdır.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tonyalılar Kadıralak Yaylası'nın koruma statüsünün kaldırılmasına tepkili

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa