19 Kasım 2019 04:01

Mamak'ta öğretmenlere ara tatil eğitimi: Hayırsever mezarına ziyaret

Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün 18-22 Kasım ara tatilinde hizmet içi eğitim programında “Merhum Hayırsever Özkent Akbilek Kabrini Ziyaret” de var.

Fotoğraf Evrensel

Paylaş

Burcu YILDIRIM
Ankara

Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, bu yıl ilk kez yapılan 18-22 Kasım ara tatili kapsamında öğretmenleri “Merhum Hayırsever Özkent Akbilek Kabrini Ziyaret”e götüreceğini bildirdi. 2018 yılında hayatını kaybeden İş İnsanı ve Mühendis Akbilek’in adına yapılmış birçok okul bulunuyor. Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı Sultan Saygılı, Özbilek’in birçok okul yaptırması iyi bir şey olduğunu belirterek, “Fakat MEB’in emri ile yapılan hayır ziyaretinin eğitime katkısı nedir? Hizmet içi eğitimler öğretmenin, öğrencinin, eğitim alanının ihtiyaçlarına göre hayatı savunan bir yerden yapılmalı” dedi.

Bu yıl ilk defa yapılacak olan ve karnesiz verilen ara tatilde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bir ilke daha imza attı. Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara gönderilen yazıda 18-22 Kasım Ara Tatil Etkinlik Takvimi’nde, her gün için bir etkinlik konuldu. Sırasıyla yapılacak etkinlikler ise şöyle; “Huzur evi ziyaretleri, Müzik dinletisi, Doğa Yürüyüşü, Şehitlik Ziyareti, Merhum Hayırsever Özkent Akbilek Kabrini Ziyaret.”

Bir hayırseverin mezarına yapılacak ziyaret, öğretmenleri şaşkına çevirdi. Mezarı ziyaret edilecek olan Özkent Akbilek’in neredeyse Ankara’da 10 okul yaptırdığı belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren Akbilek’in adına gençlik merkezi ve aile sağlık merkezi de bulunuyor.

"YERİNE MÜZE ZİYARETİ KONULABİLİRDİ"

Eğitim Sen Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Sultan Saygılı, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün gönderdiği yazıyı değerlendirerek, ziyaretlerin gönderilen emirle yapılmasının sıkıntılı olduğunu söyledi. “MEB’in emri ile yapılan hayır ziyaretinin eğitime katkısı nedir? Söz konusu ziyaret edilecek hayırsever iyi bir insan olabilir ama yapılacak mezar ziyaretinin eğitimle doğrudan ilgisi olması gerekir. Hayata dair bir şey lazım. Bir kişiyi ya da grubu öne çıkarıp öğretmenlere ‘Ziyaret edeceksiniz’ demek yanlış. Hizmet içi eğitimler öğretmenin, öğrencinin, eğitim alanının ihtiyaçlarına göre hayatı savunan bir yerden yapılmalı” diye konuştu.

Hizmet içi eğitimlerin her branşın ihtiyaçlarını belirlediği rapora göre yapılması gerektiğini ifade eden Saygılı, “Bize sorsalardı sanat yerleri, müzeler, bilimsel çalışmaları görmek ve öğrencilere aktarmak isterdik. Organ bağışı ve lösemi ile ilgili de bilinmeyen ve okullardan itibaren çalışılması gereken alanlar varken millet bahçesinde kahvaltıya gitmek, şehitlikleri, mezarlıkları ziyaret etmek eğitime bir katkı sunmayacaktır” dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dersim Akpazar’da kayyum protestosu: Bu ateş onları da yakacak

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa