18 Kasım 2019 08:50

Yunanistan'da Politeknik direnişinin yıl dönümünde kitlesel eylem

Atina’da darbeye karşı gerçekleştirilen Politeknik direnişinin yıl dönümünde sendikalar, siyasi partiler, çeşitli öğrenci dernekleri ABD’nin Atina Büyükelçiliğine yürüdü.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Atina'da darbeye karşı gerçekleştirilen Politeknik direnişinin yıl dönümü anmaları kapsamında 10 binden fazla kişi, direnişin sembolü olan Atina Teknik Üniversitesinden (Politehnio), ABD’nin Atina Büyükelçiliğine yürüdü.

Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen yürüyüşe siyasi partiler ve çeşitli öğrenci derneklerinin yanı sıra kitle örgütleri katıldı. Yürüyüş sırasında bir grup Amerikan bayrağı yaktı.

ABD karşıtı sloganların atıldığı eylemde ırkçılık, faşizm ve hükümetin ekonomi politikasına karşı pankartlar taşındı.

Polis, yürüyüş sırasında Teknik Üniversite çevresindeki sokaklar ve Eksarhia semtinde gerçekleştirdiği operasyonlarda 6 kişiyi gözaltına aldı.

Atina polisi, 5 bin polisin görev yaptığı eylemlere 18 bin kişinin katıldığını açıkladı.

Ülkenin ikinci büyük kenti Selanik ile Patras'taki yürüyüşlere polis göz yaşartıcı gaz ile saldırdı.

17 KASIM'DA NE OLDU?

Yunanistan'da her yıl anılan “Politeknik Direnişi” 21 Nisan 1967'de askeri darbeyle yönetime el koyan cuntaya karşı başlayan öğrenci hareketinin sembolü kabul ediliyor.

Atina Teknik Üniversitesinin 14 Kasım 1973'te işgal edilmesiyle başlayan ve ülkenin diğer bölgelerindeki üniversitelere de yayılan öğrenci direnişi, kısa süre içinde halk hareketine dönüşmüştü. Üniversite çevresinde toplanan direnişçiler ile emniyet güçleri arasında çatışmalar sürerken 17 Kasım'da sabaha karşı tanklar üniversitenin giriş kapısını kırarak içeri girmişti. Sabaha kadar süren çatışmalarda, resmi belgelerde 39 kişinin hayatını kaybettiği bilgisine yer verilirken göstericiler, ölü sayısının en az 83 olduğunu ve binlerce kişinin yaralandığını ifade ediyor. (Atina/AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bolivya’da yaşamını yitirenlerin sayısı 23'e yükseldi

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa