18 Kasım 2019 07:53

Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu raporu: Adalar'da fayton kalkacak

Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu'nun raporu tamamlandı. Raporda, Adalar'da elektrikli ulaşım araçlarının kullanımına geçilmesine yönelik düzenleme var.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

TBMM Başkanı Mustafa Şentop Adalar’daki fayton kullanıma dair düzenlemenin de yer alacağı raporun tamamlandığını açıkladı. Rapora göre Adalar’da elektrikli ulaşım araçlarının kullanımına geçilecek.

Hayvan hakları yasasıyla ilgili Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu’nun raporunu tamamladığını söyleyen Şentop, “Çok önemli değişiklikler gündeme geldi. STK’lar arasındaki anlaşmazlıklar olduğu için rapor süreci devreye girmişti. Gecikme olmuştu. Şimdi hazır. Önümüzde bütçe görüşmeleri olduğu için ocak ayı itibarıyla yasa Genel Kurul’a gelecek. Yeni yıla bu yasa görüşmeleriyle gireceğiz. İnşallah yasalaşacak” dedi. 

Yapılması düşünülen değişiklikler şunlar:

  • Kat Mülkiyeti Kanunu’nda revizyon yapılacak. Böylece apartman yönetimlerince hayvanlara ilişkin keyfi kısıtlamalara ve yasaklara engel olunacak.
  • Hayvanlara yönelik işkence, zalimce eylemlerde bulunma, hayvan dövüştürme gibi konular suç kapsamına alınacak.
  • Belediyeler bütçelerinde zorunlu olarak belirli bir oranı hayvanların korunması ve bakımı için ayıracaklar.
  • Hayvanların bakıldığı ortamların asgari standartlarının belirlenmesi ve ‘istifçilik’ olarak tabir edilen hayvana kötü muameleye varacak derecede yetersiz bir alanda çok fazla sayıda hayvanın barındırılmasının önüne geçilmesi için ‘refah kriterlerinin’ ortaya konulması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’nca mevzuat çalışması yapılacak.
  • Üzerine kayıtlı olan ve çevreye sorun yaratan hayvanların önlemini almayan, sahibi olduğu hayvanı sokağa atan kişilere ceza verilecek.
  • Yurtdışından kaçak yollarla hayvan sokulmasının önlenmesi amacıyla sıkı denetim yapılacak.
  • Adalar’da elektrikli ulaşım araçlarının kullanımına geçilecek. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tartışma bahanesiyle sevgilisi olduğu ileri sürülen kadını öldürüp intihar etti

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa