17 Kasım 2019 20:42

CHP'li Utku Çakırözer: Yargı reformu özgürlük getirmedi

CHP'li Utku Çakırözer "Haber verme ve eleştiri sınırlarını aşmayan düşünce açıklamaları suç olmayacak" düzenlemesinin yer aldığı yargı paketinin kabul edilişinin üzerinden geçen bir ayı değerlendirdi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer | Fotoğraf: CHP

Paylaş

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, “haber verme ve eleştiri sınırlarını aşmayan düşünce açıklamaları suç olmayacak” düzenlemesinin yer aldığı yargı paketinin Mecliste kabul edilişinin birinci ayında basın ve ifade özgürlüğü alanında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Çakırözer, 1 ay önce Mecliste kabul edilen paketin haber yazan, eleştirisini dile getirenlerin gözaltına alınmasını, haklarında soruşturma başlatılmasını, haksız hukuksuz iddianamelerle suçlanmasını engellemediğini belirtti.

Rabia Naz dosyası nedeniyle gazeteciler Canan Coşkun ve Kazım Kızıl’ın gözaltına alındığını anımsatan Çakırözer, paketin kabul edildiği bir aylık süreçte Sözcü hakkında ‘FETÖ’cülük suçlamasıyla başlatılan yargılamanın devam ettiğini, Cumhuriyet gazetesi davasının da yeniden yerel mahkemede başlayacağını söyledi.

ÇÖZÜM DEĞİL, GAZETCİLER HEDEFLENİYOR

Ekonomik krizle ilgili tespitler yapan, sorunların nasıl çözüleceğine işaret eden gazeteciler, yazarlar hakkında soruşturmalar ve yargılamalar başlatıldığını belirten Çakırözer, şöyle devam etti:

"Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu suç duyurusunda bulundu, ‘kriz var’ diyen gazeteciler hakkında dava açıldı, yargılama devam ediyor. Yetmedi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomideki kötü gidişatı yazan, değerlendiren uzmanları terörizm ile bir tuttu. Yine yetmedi, ekonomiye yönelik olumsuz eleştirilere para cezası verilmesine yönelik düzenleme yapılacağını öğrendik. Yargı Reformunun açıklandığı günden itibaren söyledik. Haber verme, eleştirme sınırlarını kimin aşıp aşmadığını kim belirleyecek, diye sorduk. Şimdi eleştiriyi cezalandırmak için yeni düzenlemelere hazırlanılıyor. Sorunları çözmek hedeflenmiyor, yine gazeteciler yazarlar hedef alınıyor. Hani haber ve eleştiri suç değildi.”

OTOMATİK SUÇLAMA VE CEZALANDIRMA ALIŞKANLIĞI

Çakırözer, yargı paketinin kabul edilmesinin ardından çizdiği bu 1 aylık tabloyu, “1 aylık yargı reformu özgürlük getirmedi. ‘Bundan sonra haber yapmak suç olmayacak’ dediler, biz de ‘Yargıda zihniyet değişmeden hiçbir şey değişmez’ dedik. Savcılar ve hakimlerin haberleri, eleştirileri otomatik olarak suçlama alışkanlıkları var. Devlet kurumlarının, kuruluşlarının, bakanlıkların sorunları çözmek yerine, sorunlara işaret edenleri cezalandırma alışkanlıkları var. Bu alışkanlıktan vazgeçilmeden yargıda yapılacak hiçbir reform haber ve eleştiriyi özgürleştirmeyecek” ifadelerini kullandı. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

26 mesleğe yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildi

SONRAKİ HABER

Asgari ücretlinin sofrasından 5 kg et, 41 kg tavuk, 50 kg pirinç, 15 kg zeytin azaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa