3 bin lira maaş alan 600’ünü vergiye ödüyor

İzmir'deki belediye işçileri vergi diliminin düşürülmesini istiyor.

18 Kasım 2019 04:19
Paylaş

Eda AKTAŞ
Dilek OMAKLILAR
İzmir

TBMM’ye sunulan “Yeni Vergi Yükümlülükleri Taslağı” tartışılmaya devam ederken İzmir’de DİSK’e bağlı sendikalara üye işçilerle konuştuk. Vergi diliminin yüksek ve adaletsiz olduğunu ifade eden işçiler, “Geçinemiyoruz. Vergi dilimi düşürülsün. Hükümetin işçinin sırtına bindiği yeter” dedi. İşçiler sendika ayrımı yapılmaksızın iş bırakma çağrısı yaptı.

Konak Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Genel-İş İzmir 3 No’lu Şube İşyeri Temsilcisi Ömer Sönmez, “Asgari ücretten vergi alan bir ülkede ne söylenebilir bilmiyorum. İşçilerle değil o zenginleştirdikleri insanlarla uğraşsınlar. Yeter artık” diyerek tepkisini dile getirdi. Vergi yükü altında ezildiklerini ifade eden Sönmez, “İkinci aydan sonra ek vergi dilimine giriyoruz. Yani 200 liradan başlıyor 1000 liraya kadar kesintiler oluyor. Geçinemiyoruz, 3 bin lira maaş alan altıncı aydan sonra 600 lirasını vergiye ödüyor. Biz hükümetten vergi dilimini indirmesini isterken hükmet vergi dilimini yükseltmeye çalışıyor. Buna karşı her türlü eylem ve etkinliği yapacağız. Sessiz kalmayacağız. Hükümetin işçinin sırtına bindiği yeter, biraz da zenginlerden alsın” dedi.

"TAMAMEN DEVLETE ÇALIŞIR OLDUK"

Gelir ve vergi adaletinin tamamen değişmesi gerektiğini söyleyen Konak Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğünde çalışan Atacan Birdal, “Ocak ayında zamlı maaş alıyorsunuz şubat ve mart ayında cebinize bir el giriyor, o el sen istemeden de paranın içerisinden bir şeyler cımbızlıyor. Eskiden cımbızlıyorlardı şimdi cımbızlamayı da bıraktılar o el cebinizde ne var ne yok hepsini götürüyor” diye konuştu. Vergi adaletsizliğinin ülkedeki insanların yaşamını etkilediğini dile getiren Birdal, “Ailelerin yuvaları dağılıyor. Tamamen devlete çalışır olduk. Bu vergi adaletsizliğinin bir an evvel ortadan kalması lazım. Herkesin ortak derdi bu. Çok zenginden alınan vergiye bakın bir de çalışan, alın terini döken insanlardan alınan vergiye bakın. Aldığımız zam gözle görülmüyor çünkü üç ay sonra yüzde 15’den başlıyor kademeli olarak yüzde 20 yüzde 35’lere kadar çıkan vergi kesintileri oluyor. Biz buna karşıyız. İşçiyi rahat bıraksınlar ellerini cebimizden çeksinler” dedi.

"SENDİKA AYRIMI OLMADAN HAKLARIMIZ İÇİN İŞ BIRAKILMALI"

Bornova İZSU’da çalışan Cem Şaşmaz, yeni vergi düzenlemesine karşı olduklarını ifade ederek, “Dördüncü aydan itibaren vergi kesintileri bizi etkiliyor. Çalıştığımız mesailer hep boşa gidiyor. İşçilerin birlik olması lazım. Sendika ayrımı olmadan haklarımız için iş bırakılmalı” diye konuştu. Bayraklı Belediyesinde çalışan Leyla ise “Çocuklarımızı okutamıyoruz. Aldığımız maaş yetmiyor. Ek iş arıyoruz. Artık bir şeylerin düzelmesini istiyoruz. Çocuklarımıza ve kendimize daha iyi bir gelecek için uğraşıyoruz” dedi. Yine Bayraklı Belediyesinde çalışan Seda da “Biz işçiyiz ve hakkımız olanı istiyoruz. Hükümet sesimizi duysun” dedi.

"VERGİ SÖMÜRGESİNE HAYIR DİYORUZ"

Celal Kırım (Karşıyaka İZSU Teknik Birimi Genel-İş İzmir 3 No’lu Şube Temsilcisi): Haksız yere vergi kazancı ve tazminatlarımıza el konulmaması için direneceğiz. Direnmenin sonunda başarıya ulaşacağımız için bu yolda ilerliyoruz. Vergi kesintilerine hayır diyoruz.

Haspi Parlak (Kültür Sanat Daire Başkanlığı Kültürpark Şube Müdürlüğü Genel-İş İzmir 3 No'lu Şube İşyeri Temsilcisi): Bizim verdiğimiz vergiyi şirketler, milyon dolarlık kazancı olanlar bile vermiyor. Vergi dendiği zaman ilk önce çalışanın, emekçinin üstünden veya temel tüketim maddelerinden nasıl alabiliriz diye düşünüyorlar. Patronlardan almıyorlar bizden alamaya çalışıyorlar. Biz de buna karşı durarak tepkimizi göstermeye çalışıyoruz.

Adem Yıldız (Bornova Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube İşyeri Baştemsilcisi): Kıdem tazminatımıza dokunulmamasını ve vergi dilimlerinin indirilmesi istiyoruz. Vergilerin yüksek olmasından dolayı zor geçiyoruz. Evliyim, üç çocuğum var, verginin yükünden dolayı geçinemez hale geldik. Çocuklarımıza doğru düzgün öğrenim sağlayamaz hale geldik. Ama vergiler biraz daha düşerse hem ülkemiz hem de çocuklarımız için daha iyi olacaktır.

ÖNCEKİ HABER

Sinop Nükleer Karşıtı Platform: Türkiye’nin nükleer santrale ihtiyacı yok

SONRAKİ HABER

Hindistan'da tecavüz duruşmasına giden kadın, sanıklar tarafından öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa