17 Kasım 2019 13:13

Hamburg'da binlerce kişi yeni polis yasasını protesto etti

Almanya'nın Hamburg kentinde, polisin yetkilerini artırmayı ve pek çok demokratik hakkın kısıtlanmasını planlayan yasa protesto edildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Sinan ÖZBOLAT
Hamburg

Hamburg'da işbaşında olan SPD/Yeşiller koalisyon hükümeti, eyalet seçimlerine çok kısa bir zaman kala Polis Yasası'nı sertleştirerek, polisin yetkilerini artırmayı ve pek çok demokratik hakkın kısıtlanmasını planlıyor. Hamburg Polis Yasası, en son sağcı Schill Partisi'nin CDU ile ortaklık kurduğu 2000’li yılların başında değiştirilmişti. Mevcut yasayla birlikte Almanya’da eyaletler içinde polise geniş yetki verilmişti. Yasa değişikliğiyle hükümetlerin polisin yetkilerini kötüye kullanmasının koşulları yaratılıyor.

2017'de Hamburg'da yapılan G20 Zirvesi sırasında olduğu gibi insanları haksız yere fişlemek, hak arayan, yeterli konut, iş, yeterli ücret, parasız sağlık ve diğer hakları için grev yapan işçilere, demokratik haklarını kullanmak isteyen emekçi kesimlere gözdağı verilmek isteniyor. Diğer yandan göçmenlerin potansiyel suçlu gösterilmesi için baskılar daha da arttırılacak.

Yasanın sertleştirilmesine karşı Sol Parti, Yeşiller Gençlik, Korsanlar Partisi, hukuk öğrencileri, HSV ve ST Pauli taraftar grupları, Demokratik Avukatlar Birliği, DİDF, DKP, Hamburg Üniversitesi ve Hamburg Teknik Üniversitesi öğrenci temsilcilikleri ve birçok otonom, antifaşist kurum kuruluş inisiyatifin çağrısıyla bir eylem düzenlendi.

Hansaplatz’da toplanan kitleye yapılan konuşmalarda, özellikle insanların elektrik kelepçeler ve kameralarla takip edilmesi, bilgi bankalarının otomatik olarak izinsiz güncelleşmesi eleştirildi. Eyleme yaklaşık 4000 kişi katıldı.

Balık Pazarı Meydanına kadar yürüyüşe geçen kitle, yürüyüş esnasında “Anayasa koruması değil iklim koruması”, “Biz bölünmeyiz”, “Polis Yasası'na Hayır” şeklinde döviz ve pankartlar taşıdı.

Meydanda yapılan mitingdeki konuşmalarda senatonun yeni polis yasasını geri çekmesi talep edildi, bu taleplerinin dikkate alınmaması durumunda daha kitlesel eylemler yapılacağı duyuruldu.

Gazetemize açıklamalarda bulunan Hamburg Eyalet Milletvekili Deniz Çelik, “Getirilmek istenen yeni yasa, zaten geniş yetkilere sahip olan polisin yetkilerinin daha da genişletilmesini esas alıyor. Bu aynı zamanda temel hak ve özgürlüklere karşı bir saldırı anlamına da geliyor. Hükümetin bu antidemokratik girişimine karşı geniş halk kitlerinin sokaklara çıkarak buna karşı sesini yükseltmesi, güçlü bir muhalefetin olması sevindiricidir” dedi. Çelik, yeni Polis Yasasının derhal geri çekilmesini talep ederek, tüm demokratik güçleri mücadeleye çağırdı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şairler dünya barışı için şiir okudu: Barış bütün zamanların temasıdır

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa