16 Kasım 2019 19:40

Tüm Köy Sen: Fidan dikme kampanyası yapanlar ormanların yok edilmesine olanak tanıyor

Fatsa’da Altıntepe Madencilik şirketinin işletme alanını büyütme talebine tepki gösteren Tüm Köy Sen, fidan dikme kampanyası yapan iktidara "Var olan ormanları koruyun" çağrısı yaptı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Ordu Şubesi, Fatsa’nın Yukarıbahçeler Mahallesi’nde siyanürlü altın ayrıştırması işletmesinin işletme alanını iki kat daha büyütmek istemesine tepki gösterdi.

Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, ülkenin her köşesinin HES’ler, JES’ler, taş ocakları ve maden şirketleri tarafından talan edildiğine dikkat çekerek "Tarım alanları, ormanlar, dereler yok ediliyor; zehirleniyor. Sebzelerimiz, meyvelerimiz; ürünümüz zarar görüyor. Kaz Dağları, Murat Dağı, Munzur, Gümüşhane, Sivas, Erzincan, Bergama, Eşme ve yaşadığımız topraklar Fatsa ve Ünye maden sahaları oldu. Siyanürle altın ayrıştırması ile zehirleniyoruz. Kabul etmiyoruz. Üretici köylülerimizin isyan sesini duyuyoruz ve onların yanındayız. Yerin üstü altından değerlidir, diyoruz ve maden sahasının büyütülmesine karşıyız hatta var olan işletmenin de çalışmasının durdurulmasını istiyoruz. Bu kadar zehirlendiğimiz yetmedi mi?” diye konuştu. 

Sağra, topraklarının zehirlenmesine, ormanlarının yok edilmesine seyirci olmayacaklarını vurgulayarak “Birkaç gün önce fidan dikme kampanyası yaptılar ama maden işletmelerinin ormanları yok etmesine olanak tanıyorlar. Bu ne yaman çelişki. Var olan ormanları korusunlar yeter" dedi.

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak da, Türkiye’nin her karış toprağının aynı tehdit ve saldırı altında olduğuna dikkat çekerek “Tarım arazileri, dereler, ormanlar yok ediliyor. Ormanlar, dereler, tarım arazileri emperyalist tekeller tarafından yağmalanıyor. Onlar kazanacak diye bizler zehirleniyoruz, göç etmekle karşı karşıya kalacağız. Bu durumu kabul edemeyiz. Hem hukuksal hem de fiili mücadeleyi sürdüreceğiz, başka çare yok” dedi. (Ordu/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mühendisin yaşamını yitirdiği cami inşaatına dair iddia: Ruhsat yok, proje yok!

SONRAKİ HABER

Türk-İş Genel Kurulu'nda Ergün Atalay yeniden genel başkan seçildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa