16 Kasım 2019 12:02

Hakkarili gençler iş bulamıyor: Gelecekle ilgili hayal bile kuramıyoruz

İşsizlik oranının en yüksek olduğu illerden Hakkari’de gençler, işsizlik nedeniyle geleceğe dönük plan yapamadıklarını; hayal bile kuramadıklarını söylüyor.

Fotoğraflar: MA

Paylaş

Ağustos ayı işsizlik rakamlarına göre 1 yılda 980 bin kişi daha işsizler ordusuna katıldı. Bölge illerinde ise işsizlik sorunu daha derin hissediliyor. Türkiye'de işsizlik oranının en yüksek olduğu kentlerin başında olan Hakkari'de insanlar ne kent merkezi ne de köylerde iş bulamıyor. İş bulamayan gençler, artık gelecekle ilgili hayal bile kuramadıklarını söylüyor. Yaşam pahalılığının gün geçtikçe arttığı kentte yurttaşlar, düşük ücret ve gündelik iş bile bulamadıklarını anlatıyor.

‘İNSANLARDA PARA YOK’

İnsanların banka kredileri altında ezildiğini ifade eden duvar ustası Kemal Akdoğan, “Halkın ekonomisi çok zayıfladı. Ben yıllardır bölge köylerinde duvar ustalığı yaparak ailemi geçindirmeye çalışıyorum. Son bir kaç yıldır durumumuz hiç iyi değil. Yaptığımız işin ücretinin de çoğu zaman ya alamıyoruz yada çok geç parça parça alıyoruz. Yine Hakkari'de kiralar çok fazla arttı. Toprak ve iki odalı bir evin bile kirası 500 TL'den başlıyor. Hal böyle olunca insanlar krediye yöneliyor. Kredi ödenmediği zaman da icralık olup her şeyini kaybediyor” dedi.

‘HAYAL BİLE KURAMIYORUM'

Hakkari merkeze Aşağı Derecik (Çeme Usman) köyünde yaşayan Sinan Yiğit ise, iş bulamadığı için inşaatlarda günübirlik işlerde çalıştığını belirtti. Yiğit, “Ben farklı bir iş bulamadığım için  günlük yevmiye ile çalışıyorum. Şu an günlük 100 TL kazanıyorum ama kışın başlaması ile birlikte işlerimiz de bitecek ve ben yine işsiz kalacağım. Kışın günlük 50 TL'ye iş bulsam bile çalışıyorum. Bu ekonomik şartlar içerisinde bir gelecek planı yapamıyorum. Ekonomik durumumun olmaması ve iş bulamamdan kaynaklı evlilik hayali bir kuramıyorum” diye konuştu.

'BABANIN VERECEĞİ HARÇLIĞA MAHKUMUZ'

Hakkari Merkeze bağlı Kırıkdağ (Dêzê) köyünde yaşayan Sedat Yiğit de “İnsanın geleceğe yönelik bir umudunun olmaması çok kötü. İşsizlik ülkenin genel sorunu haline gelmiş. Bu nedenle geleceğe umutla bakamıyoruz. Ben şehir merkezinde iş bulup çalışmak istedim ama iş bulamayınca köye babamın yanına geri geldim. Buralarda günlük iş bulabilirsem çalışıyorum bulamazsam zaten babamın vereceği harçlığa mahkum oluyorum. Sadece şehirde değil köylerde bile artık iş yok. Eskiden köyde imkanlar güzeldi. Yayla ve meralarımız vardı. Ama yasaklı olduğundan yaylaya çıkamıyoruz. Bu yüzden hayvan besleme konusunda da sıkıntılarımız var. Devlet zaten tarım ve hayvancılık konusunda destek vermiyor. Bu yaşımıza gelmemize rağmen halen babanın vereceği harçlığa bakıyoruz” diye konuştu. (Hakkari/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bağdat’ta halk Hıllani Meydanı ve Sinek Köprüsü’ne yeniden yerleşti

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa