16 Kasım 2019 10:56

İnşaat işçisi: Lübnan ve Şili gibi örgütlü halk eylemleriyle krizden çıkabiliriz

Ekonomik krizin faturasının kendilerine kesildiğini söyleyen işçiler, meclisteki partilerin ve sendikaların tutumunun eleştirdi: Krizden ancak örgütlü halk eylemleriyle çıkabiliriz.

Hasan Oğuz (solda), Sedat Aydın (sağda) | Fotoğraflar: MA

Paylaş

Ekonomik krizin gölgesinde gerçekleşen 2020 bütçe görüşmelerinde yine işçi ve emekçilerin talepleri karşılık bulmadı. Krizin gölgesinde iş güvenliği olmadan çalıştırıldıklarını, maaşlarının yarıya indiğini ve temel ihtiyaç ürünlerinin fiyatlarının iki katına çıktığını söyleyen işçiler, sendika ve meclisteki partilerin tutumlarını da eleştirdi. Şili, Irak ve Lübnan’daki halk eylemlerine dikkat çeken işçiler, “Krizin faturası bizlere kesiliyor. Bu krizden ancak örgütlü halk eylemleriyle çıkabiliriz” dedi.

‘KRİZ DÖNEMİ İŞ CİNAYETLERİDE ARTIYOR’

İnşaat işçisi Sedat Aydın, hükümet yetkililerin açıklandığı enflasyon rakamlarının gerçeklerle örtüşmediği için çok komik bulduğunu ifade etti. Aydın, “Çünkü pazara gittiğimizde eli boş geliyoruz. Krizden dolayı sebzeleri taneyle almak zorunda kaldık” dedi.

Ekonomik kriz dönemlerinde iş cinayetlerinin de arttığına dikkat çeken Aydın, “Son iki günde 3 arkadaşımız şantiyelerde yaşamını yitirdi. Bu krizde patronlar daha çok para kazanmak için iş güvenliği almıyor. Havaalanında çalışan işçiler şantiyede aydınlatma olmadığı için cep telefonları ile çalıştıklarını söylüyor” ifadelerini kullandı.

‘FATURALAR İKİ KATINA ÇIKTI’

Ucuz olduğu için sağlıksız gıdalar tüketmek zorunda kaldıklarını ifade eden Aydın, “Ev kirası ve faturaları öderken sıkıntılar yaşıyoruz. Mesela elektrik faturası 1 yıl önce 30-35 TL gelirken, bugün 90-100 TL geliyor. Bütün faturalarda yükselme var. Bankalar tefeci gibi çalışıyor, tefeciden borç alır gibi bankadan para alıyoruz” dedi.

‘EYLEMLERLE KRİZDEN ÇIKABİLİRİZ’

Krizin hükümetin yanlış ekonomi politikalarından kaynaklı olduğunu düşünen Aydın, krizden çıkışın Lübnan ve Şili gibi örgütlü halk eylemlerinden geçtiğini dile getirdi. Aydın, “Türkiye’de toplumun öncüleri, sendikalar, siyasi partiler işçilerden bihaberler. Televizyonlara çıkıp gövde gösterisi yapıyorlar ama altı dolu değil, toplumun örgütlenmesi gerekiyor. Emekçiler çocuklarını okutup, işe koyacak mı, yarın aç mı kalacak bu kaygıları duyuyor. Fakat asıl kaygı duyması gerekenler patronlar olmalı” diye konuştu.

‘MAAŞLAR DÜŞTÜ'

Ekonomik krizin özellikle inşaat sektörünü vurduğunu söyleyen inşaat işçisi Hasan Oğuz da, “Son bir senede 1 milyona yakın inşaat işçisi işsiz kalmış durumda. Bu krizin en çarpıcı örneklerinden biri. Ben de bu işsizler kervanına katıldım. Başakşehir Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışırken oradaki örgütlenmeden dolayı işten çıkarıldım. Uzun zaman işsiz kaldım, maddi olarak sıkıntılar yaşadım” diyerek yaşadıklarını anlattı.

İşinden edilme korkusuyla birçok işçinin haksızlıklara karşı sessiz kalmak zorunda kaldığını söyleyen Oğuz, telefon faturasını ödeyemediği için telefon kullanamadığını söylüyor. Oğuz, “Dayanışma usulü arkadaşlarım yardımcı oldular ama taşıma suyla değirmen dönmüyor. Sonuçta bir evde kalıyorsunuz; oranın kirası ve mutfak giderleriniz var. Cebimizde para olmadığı için en ucuz fiyatların olduğu semt pazarları bile pahalı geliyor artık” dedi.

‘SESSİZ KALMAMALIYIZ’

Ekonomik krizin bedelini işçilerin ödediğini söyleyen Oğuz, “Bir kere vergide adaletsizlik konusunu ortadan kaldırmak gerekiyor. İşçiler patronlardan daha çok vergi verir halde. Patronların milyonlarca vergisi tek çırpıda silinirken, işçilerin kıdem tazminatı elinden alınmaya çalışılıyor. İşçilerin gerçek anlamda haklarını savunacak bir devlet anlayışı olmalı. Fakat öyle bir anlayış günümüz Türkiye’sinde mevcut değil” dedi. İşçilerin ekonomik krize karşı örgütlenmesi gerektiğini ifade eden Oğuz,  yurttaşların zamlara karşı sessiz durmaları halinde zamlarının gidererek artacağının belirtti.

‘HÜKÜMETLER SADECE KENDİNİ DÜŞÜNÜYOR’

Metal işçisi Hasan Kayhan ise 2020 bütçe görüşmelerinde emekçilerin taleplerini içeren bir teklif yapılmadığına dikkat çekti. Kayhan, “Bütçe genellikle insanların hayat standartlarını arttırmayacak olan savunma ve diyanete aktarılıyor. Emekçileri daha fazla düşünen bir hükümetin iktidar olması gerekiyor” dedi. (MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gökçe Saygı cinayeti davasında skandal savunma: Rüyamdan etkilendim

SONRAKİ HABER

ABD'den "Ruslar Libya'da drone'umuzu düşürdü" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa