16 Kasım 2019 01:19

AİHM, mülteciyi ölüme gönderen Finlandiya’yı mahkum etti

AİHM, sığınma talebini reddettiği mülteciyi Irak’a iade ederek ölümüne neden olan Finlandiya’yı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal etmekten mahkum etti.

Fotoğraf: CherryX per/Wikimedia Commons (CC-BY-SA 3.0 Poland)

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Irak’tan 2015 yılında kaçarak Finlandiya’ya iltica eden Ali adındaki bir mülteci, 2017 yılının aralık ayında Irak’a iade edildikten 3 hafta sonra Bağdat’ta sokak ortasında ateş edilerek öldürüldü.

Ali’nin öldürülmesi tartışma ve tepkilere, Finlandiya’nın göçmen politikasının sorgulanmasına yol açtı. Avukatı da konuyu AİHM’e taşıdı.

"FİNLANDİYA AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİ'Nİ İHLAL ETTİ"

AİHM, Finlandiya’nın mülteciyi Irak’a teslim ederek Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 2 ve 3. maddelerini ihlal ettiğine hükmetti.

Sözleşmenin 2. maddesi yaşam 3. maddesi işkence yasağını kapsıyor.

Mahkeme kararında mültecinin gönüllü değil zorla Irak’a gönderildiği ve bunun doğurduğu sonuçlardan, bir başka deyişle ölümünden Finlandiya devletinin sorumlu olduğu belirtildi.

AF ÖRGÜTÜ: TÜM SINIR DIŞI EDİLMELER DURDURULMALI

Uluslararası Af Örgütü Finlandiya Seksiyonu Başkanı Frank Johansson, AİHM’in verdiği kararın sürpriz olmadığını ve daha önce pek çok kez Finlandiya’nın sığınmacı politikasını eleştirdiklerini ve hükümeti uyardıklarını söyledi.

Af Örgütü’nün eleştirilerinde haklı olmasının anlaşılmasına sevinmediklerini söyleyen Johansson, “Biz yıllar boyu böyle şeylerin olabileceğini söyledik. Kurumlar, bu ülkede hukuk güvenliği ve sınır dışı edilmelere kayıtsız kaldı” dedi.

Olanlardan daha önceki hükümeti sorumlu tutan Johansson, “AHİM’in verdiği karar, hükümetin tüm sınır dışı edilmeleri durdurmasıyla sonuçlanmalı” şeklinde konuştu.

MÜLTECİLER ZORLA UÇAKLARA BİNDİRİLEREK SINIR DIŞI EDİLMİŞTİ

Finlandiya hükümeti, 2015'te ülkeye çok sayıda mültecinin gelmesi üzerine sığınma hakkını önemli ölçüde sınırlayan yasaları yürürlüğe koymuştu. İltica talebi reddedilen sığınmacıların ülkelerine dönmelerini teşvik etmek için yetişkinlere bin 500 avro, çocuklara da 750 avro ödeme yapmıştı. Gönüllü olarak ülkelerine dönmeyi reddedenler ise zorla uçaklara bindirilerek sınır dışı edilmişti.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gösterilerin sürdüğü Bağdat'ta bombalı saldırı: 4 kişi öldü, 20 kişi yaralandı

SONRAKİ HABER

İzmir Karşıyaka Belediyesi, insan hakları için hak merkezini açtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa