16 Kasım 2019 00:47

Konukevi tartışması sürüyor: Bakan Murat Kurum için değilse kimin için yapıldı?

İller Bankası, sosyal tesislerde Bakan Murat Kurum için özel konukevi yapıldığı iddiasına "karalama" dedi, Mimarlar Odası ise Bakan için değilse kimin için yapıldığının açıklanmasını istedi.

İller Bankası logosu

Paylaş

Mimarlar Odası Ankara Şubesinin, İller Bankası Sosyal Tesisleri’nde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum için özel konukevi yapıldığı açıklamasına, "art niyetli ve karalamadan ibaret" yanıtı geldi. Ardından ihaleye ilişkin detayları paylaşan Mimarlar Odası ise Bakan için değilse kim için yapıldığının açıklanmasını istedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Macunköy’de bulunan İller Bankası Sosyal Tesisleri’nde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum için özel konukevi yapıldığını duyurmuştu. Macunköy Sosyal Tesisleri'ne ek bina adı altında Bakan'a özel konukevi yapıldığı iddiasına, İller Bankası Anonim Şirketinden yanıt geldi. Yapılan açıklamada, “İddia edildiği gibi sayın bakanımıza özel bir alanın oluşturulması söz konusu değildir. Tadilat işleminin temel gayesi vatandaşlarımıza açık bir tesisin yine vatandaşlarımıza daha iyi ve kaliteli hizmet sunması için yenilenmesidir” denildi.

Bunun üzerine açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, bugüne kadar yaptıkları açıklamalarda hiç belgesiz konuşmadıklarını söyledi. İller Bankasının israfın dibine vurduğunu, kamu zararı verildiğini belirten Candan, “İller Bankasının Ulus’taki binası yıkılınca personelin bir bölümünü Macunköy tesislerine taşıdılar. Yerleşkenin bir bölümünü satmak için oradaki lojmanları da yıkınca bu kez de personelin bir bölümünü yaklaşık 400 bin TL ile Çukurambar'da kiralık bir binaya taşıdılar. Yani sürekli bir kamu zararı yapar hale geldiler” dedi.

İHALE NUMARASI VERDİ

Şimdi de Macunköy tesislerinin kamuya açık bölümünün bir bölümünü kapatarak, Bakan ya da üst düzey birisine özel tesis haline getirildiğini söyleyen Candan, “Adını da ek sosyal tesis binası diye kamufle ediyorlar. Projelerini inceledik. Kamu ihale kurumundaki ihale numarası 2019/530534’dür. İlbankMacunköy tesisleri ek binası ve çevre düzenlemesi yapım işi olarak geçiyor ve maliyeti 10 milyon 656 bin 700 TL’dir. İhaleyi alan firma MR Grup inşaat taahhüt projedir” diye konuştu.

GERÇEK DERİ KAPLI KAPI, SİYAH PLATİN KAPLI TAVAN…

Binanın yapımında özel üretim malzemelerin kullnıldığını söyleyen Candan şöyle devam etti:

“Aleksandra Black ve Vanillaİce Mermer, zeminde Lappato porselen seramik döşeme kullanılıyor. Kapılar gerçek deri kaplı, bronz çıta detaylı olacak. Tavan kaplamaları siyah platin kaplı sacdan yapılacak. Sosyal tesisler içerisinde havuzun bulunduğu bölümü yıkarak, 2 metrelik çitlerle etrafını çevirerek, tesisten ayırıyorlar ve ayrı protokol girişi vererek kontrollü geçiş alanı oluşturuyorlar. Özel kalem müdürü odası, kabul odası, mutfak, tuvalet, özel oturma alanları, mescit ve özel terastan oluşan taban alanı 237 metrekare olan bir yapı yapıyorlar.”

"HALK ISINAMIYOR, SİZ YERDEN ISITMA İLE LAPPATO ZEMİN DÖŞÜYORSUNUZ"

Yapının eğer Bakan için değilse kim tarafından kullanılacağının açıklanmasını isteyen Candan, “Belediyelere hizmet vermek için kurulan bir Cumhuriyet değeri olan İller Bankasının içini boşaltanlar, kamusal alanı özelleştirenler, kamu zararı verenler ve israfın dibine vuranlar, mesnetsizdir açıklamaları yaparken, suçüstü yakalanmanın, gizli olanın şeffaf bir şekilde tartışılmış olmasından belli ki rahatsız oldular. Mekanlar yalan söylemez, halk yoksulluk içinde, siz Aleksandra Black marka mermer kullanıyorsunuz. Halk soğukta ısınamıyor, siz yerden ısıtma ile lappato porselen zemin döşemesi yaptırıyorsunuz. Halkın kullanımında olan havuzu yıktırıp yerine ek sosyal tesis perdelemesi altında özel kabul evi yaptırıyorsunuz. Kamu israfı olan ve israfın dibi olan, inşaatı başlayan Macunköy tesisleri işi durdurulsun. Halka ait olan İller Bankası Macunköy tesislerinin her bir metrekaresi halka yeniden açılmalıdır. Süreci titizlikle takip ediyoruz. Kamuyu zarara uğratan yöneticiler derhal istifa etmelidir” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Azeri öğrenci Safar Ismayilov'a Türkiye'ye giriş yasağı

SONRAKİ HABER

Hindistan'da tecavüz duruşmasına giden kadın, sanıklar tarafından öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa