15 Kasım 2019 22:15

Kalın: Ocak ayında Putin'in Türkiye'yi ziyaret etmesi planlanıyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya Devlet Başkanı Putin'in ocak ayının ilk haftasında Türkiye'yi ziyaret etmesinin planlandığını açıkladı.

Fotoğraf: İbrahim Maşe/DHA (Arşiv)

Paylaş

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ocak ayının ilk haftasında Türkiye'yi ziyaret etmesinin planlandığını açıkladı. Kalın, S-400'lerle ilgili "Geri adım söz konusu değil, Türkiye S-400'ü aktif edecek" ifadesini kullandı.

Kalın, TRT Haber'de katıldığı canlı yayında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kalın'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"(S-400 ve F-35 alımı) Beyaz Saray’daki görüşmede benle O’Brien ile görevlendirildik. Biz S-400’leri alma kararını bir gecede vermedik. S-400 ve F-35 için ortak mekanizma bugün itibarıyla çalışmalara başladı.”

"S-400’ler NATO sistemine entegre edilmeyecek. Süreç ABD ile ikili ilerleyecek. Diyorlar ki S-400’leri elinizden çıkarmazsanız kat sayı uygularız. Sonra dediler ki Türkiye’ye geldiği gün yaptırımı başlatırız, bu aşamayı da geçtik. Şimdi aktif hale getirdiğiniz takdirde diyorlar."

"Anlaşmalar yapıldı, bu süreç belli bir noktaya geldi. S-400'den geri adım yok. Geri adım atmamız söz konusu değil"

"NATO Zirvesi'nde de Cumhurbaşkanımız zaten bu konuyu (güvenli bölge) gündeme getirecek ama Sayın Trump ile bu konuda hemfikir kaldıktan sonra NATO zirvesine bu ana fikrin taşınması da bu ziyaretin önemli neticelerinden bir tanesi"

"Anlaştığımız şekilde 30 kilometre derinlikte Cerablus'tan Irak sınırına kadar olan bölgede terörden arındırılmış güvenli bölge oluşturulması için Rus tarafının daha fazla konuya eğilmesi gerekiyor"

“Ocak ayının ilk haftasında Putin’in Türkiye ziyareti planlanıyor. Hem Türk Akım’ın tamamlanmasına binaen bir tören yapılacak hem de ikili ilişkiler görüşülecek. Ayn el-Arab’da teröristler hala tamamen çıkmış değiller. Teröristlerin çekilmesiyle ilgili bazı rakamlar verildi ama tarafımızdan doğrulanmış değil. Ortak devriyeler tabi ki devam edecek. Mutabakatın maddeleri açık, sorumluluk Rusya’da.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TTB: Sağlık harcamalarının yüzde 72'sini kişiler cebinden karşılıyor

SONRAKİ HABER

Hami Aksoy: Barış Pınarı Harekatı'nı sürdürme hakkını saklı tutuyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa