14 Kasım 2019 17:45

Aksaray'da muhtar seçim vaadi olarak "Otizmli çocukları okuldan göndereceğim" demiş

Aksaray'da otizmli çocukların yuhalanması ile ilgili Meclis Komisyonunun araştırma yapmasının ardından basına konuşan CHP Milletvekili Çetin Arık, yaşananlara dair çarpıcı bilgiler verdi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Aksaray'da otizmli çocukların yuhalandığı Mehmetçik İlkokulunda inceleme yapan TBMM Araştırma Komisyonunun Üyesi Çetin Arık, "Okulda 40'a yakın öğrenci var, o çocuklar ayrıştırılmış. Çoğu arka kapıdan çıkıyor" dedi.

TBMM Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozuklukları Araştırma Komisyonu Üyesi CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, TBMM'de farklı illerden gelen down sendromu, otizm ve diğer gelişim bozukluğu olan çocukların aileleriyle birlikte basın açıklaması yaptı. DHA'da yer alan habere göre Arık, komisyonun, özel eğitimli öğrencilerin sınıflarının diğer öğrenci velileri tarafından kapatılmasının istendiği Aksaray'daki Mehmetçik İlkokulunda inceleme yaptığını, aileler ile görüştüğünü söyleyerek "Okulda 40'a yakın öğrenci var, o çocuklar ayrıştırılmış. Çoğu arka kapıdan çıkıyor. Onlara eğitim veren sadece ücretli öğretmen. Bir aylık sertifika almış, bu çocuklara orada eğitim vermeye çalışıyor" ifadelerini kullandı.

MUHTAR, SEÇİM ZAMANI "ÇOCUKLARI BU OKULDAN GÖNDERECEĞİM" DİYE VAATTE BULUNMUŞ

Çetin Arık, Mecliste yaptığı açıklamada şunları söyledi: Mahallenin muhtarı 'Bana oy verin, ben bu çocukları bu okuldan göndereceğim' diyor ve oy alıyor. Olayın daha da üzücü boyutu, okul idaresi muhtarla birlikte aileleri organize ediyor; 'Sizin çocuklarınızı istemiyoruz' diyor. Aileler ise 'Bizim çocuklarımız arkadaşları sayesinde top oynamaya başladı' diyor. Muhtar da bunun üzerine 'Sizin çocuğunuz mutlu olacak diye mahallenin çocukları mutsuz mu olsun? Bu çocukları alıp buradan defolup gideceksiniz' diye konuşuyor.

Çetin Arık, valinin talimatına rağmen muhtarın komisyonun karşısına çıkmadığını belirterek "Bu muhtarın oradan mutlaka alınması, soruşturmanın selameti açısından önemli. Bu çocukların en önemli ilacı eğitimdir" diye konuştu.

"ÇOCUĞUMU BENDEN SONRA ALMA DİYE ALLAH'A DUA EDİYORUM"

Meclise gelen ailelerden Şermin Atalay, 22 yaşında bedensel engelli bir kızı olduğunu söyleyerek "Kızımı sürekli kucağımda taşıyorum. Ben öldükten sonra benim çocuğum ne olacak? Kim bakacak benim çocuğuma? Ben Allah'a her gün 'Benden sonra alma çocuğumu, birlikte al bizi' diye dua ediyorum. Bir anne bunu der mi? Bizi fark edin artık" dedi.

10 yaşındaki otizmli oğlu Beyazıt ile kameraların karşısına geçen Gülay İbiloğlu ise "Ağlama lüksümüz yok, mücadele etmeye devam edeceğiz. Sadece maneviyat istiyoruz. Okul yöneticilerine sesleniyorum; ne olursunuz, sizin de evlatlarınız var, bir kere gözlerinin içine bakıp sohbet edin çocuklarımızla" dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB bütçeye dair konuştu: Adil bir bütçe istiyoruz

SONRAKİ HABER

DİSK Antep Temsilciliği: Asgari ücret tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa