14 Kasım 2019 17:01

MHP Milletvekili Nurullah Sazak, işkenceyi raporlayan avukatlara hakaret etti

Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu toplantısı esnasında HDP Gençlik Meclisi üyelerine yönelik işkencenin gündeme gelmesinin ardından MHP'li vekil Sazak "İt sürüsü gibi avukatları var" dedi.

Fotoğraf: Volkan Furuncu/AA

Paylaş

Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonunda gündeme gelen HDP Gençlik Meclisi üyelerine dönük işkenceyi reddeden MHP’li Nurullah Sazak, avukatları hedef alarak “İt sürüleri gibi avukatları var” dedi. HDP'li komisyon üyeleri, “İşkenceyi savunuyorsunuz” diyerek komisyonu terk etti.

Mezopotamya Ajansında yer alan habere göre, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Bakırköy ve Silivri Cezaevi raporunu görüşmek üzere toplandı. Toplantıda, HDP’nin komisyon üyesi Meral Danış Beştaş'ın, İstanbul’da gözaltına alınan HDP Gençlik Meclis üyelerinin İl Emniyeti Müdürlüğünde işkenceye maruz kaldıkları iddialarını gündeme getirmesi üzerine tansiyon yükseldi. Beştaş, işkencenin hâlâ devam ediyor olabileceğini ve komisyonun işkence iddialarını araştırması gerektiğini söyledi. Beştaş’ın konuşması sırasında AKP’li komisyon üyesi Oya Eronat ve MHP’nin komisyon üyesi Nurullah Sazak, işkence iddialarını reddetti.

"İŞKENCEYİ SAVUNUYORSUNUZ"

MHP’li Nurullah Sazak, gözaltındaki gençlerin açlık grevine girdiğini ve doktora gitmeyi kabul etmediklerini, polisin de bu duruma müdahale ettiğini öne sürdü. Sazak’ın bu iddialarına karşı HDP’li Beştaş, “İşkenceyi savunuyorsunuz” dedi.

SAZAK’TAN AVUKATLARA HAKARET

Meral Danış Beştaş’ın gözaltındaki gençlerden Metin Yılmaz’ın yürüyemez durumda olduğunu ve avukatların bu konuda gözlemlerinin olduğunu belirtmesi üzerine Nurullah Sazak, avukatlara hakaret ederek “İt sürüsü gibi avukatları var” dedi.

HDP'Lİ ÜYELER KOMİSYONU PROTESTO ETTİ

Sazak'ın bu sözleri üzerine HDP’li komisyon üyeleri Meral Danış Beştaş, Ebru Günay ve Ömer Faruk Gergerlioğlu, Sazak’ın özür dilemesi gerektiğini belirtti. HDP'li üyeler komisyonu protesto edip toplantıdan ayrıldı. HDP’lilerden özür dilemeyen Sazak ise sözlerinin arkasında olduğunu söyledi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dipsiz Göl "define" iddiasına verilen yasal kazı izniyle yok edildi

SONRAKİ HABER

İHD Hapishane Komisyonu: Kavruk'a uygulanan insanlık dışı muameleyi kabul etmiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa