14 Kasım 2019 16:16

ABD: Suriye'nin kuzeydoğusunda 500-600 asker kalacak

ABD askerlerini Suriye’nin kuzeydoğusundan çıkarma sürecinin devam ettiğini belirten Mark Esper, “Günün sonunda orada 500-600 askerimiz olacak” dedi.

Fotoğraf: School of Media and Public Affairs at GWU / Flickr (CC-BY-SA 2.0)

Paylaş

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ABD askerlerini Suriye’nin kuzeydoğusundan çıkarma sürecinin sürdüğünü ve nihayetinde bölgede 500-600 askerin kalacağını açıkladı.

Esper, Asya turu çerçevesinde Güney Kore’ye giderken gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD askerlerini Suriye’nin kuzeydoğusundan çıkarma sürecinin devam ettiğini belirterek “Günün sonunda orada 500-600 askerimiz olacak” dedi.

"EL TANF’TA KONUŞLANAN ASKERLER DAHİL DEĞİL"

Esper, Suriye’nin güneybatısında Irak ve Ürdün sınırında El Tanf üssünde konuşlanan 200 kadar askerin bu gruba dahil olup olmadığı yönündeki soruya, bahsettiği rakamın Suriye’nin kuzeydoğusu için olduğu yanıtını verdi.

Bir soru üzerine, ABD’nin bölgede DSG’ye yardım etmeyi sürdürdüğünü söyleyen ABD Savunma Bakanı, Suriye’deki ABD askerlerinin sayısının, özellikle Avrupalı müttefiklerin ülkedeki varlığını güçlendirmesi halinde değişebileceğini kaydetti.

Esper, Türk ve Rus askerlerinin, bir ay önce Türk ve ABD askerlerinin yaptığı gibi Suriye’de ortak devriye görevi yürütmesi konusunda ne düşündüğüne ilişkin soruya da misyonlarının hiçbir zaman Suriye sınırında Türkler ve Kürtler arasında devriye yapmak olmadığı, IŞİD’i yenilgiye uğratmayı amaçladıkları yanıtını verdi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ekrem Ekşi dosyasına ulaşıldı: Emniyet ve yargı "tezgah" kurmuş

SONRAKİ HABER

Genel İş üyesi İZENERJİ işçileri ve sendikacılara beraat

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa