14 Kasım 2019 15:44

CHP'li Öztrak: S-400 için verilen paralar ne olacak?

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Erdoğan'ın ABD ziyaretini değerlendirdi: "S-400 için verilen paralar ne olacak? Hakaret dolu kağıt parçası orta yerde durmaktadır. Sorunlar hala ortada durmaktadır” dedi

Fotoğraf: CHP Basın Bürosu

Paylaş

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, parti meclisi toplantısının ardından CHP Genel Merkezi'nde açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretini değerlendiren Öztrak, “S-400 için verilen paralar ne olacak? Malesef bu hakaret dolu kağıt parçası orta yerde durmaktadır. ABD Başkanından özür ve pişmanlık ifadesi duymadık. Sorunlar hala ortada durmaktadır” dedi.

CHP Sözcüsü Öztrak, “Hakaret dolu mektup ortadayken Erdoğan bu ziyareti gerçekleştirdi ve mektubu takdim ettiğini söyledi. Bu Türkiye halkı için aşağılayıcı bir durumdur” diyerek somut bir çözümün çıkmadığını söyledi. FETÖ, F-35, S-400 ve Suriyeli mülteciler meselesinin hala karara bağlanmadığını ancak Trump’ın “Suriye’nin petrol bölgeleri benim” dediğini belirten Öztrak, “Suriye’nin toprak bütünlüğü nerede kaldı?” diye sordu. 4 milyon Suriyeli mültecinin durumunu Trump’un AB'nin üzerine attığını ifade eden Öztrak, “Bu ziyaretle birlikte Erdoğan, Trump ile fotoğraf verdi, bunun faturası 82 milyonun sırtına yüklendi. Milletin vergileri bir defa daha dış politikada yapılan hatalar için kullanılmamalıdır. Trump ne Erdoğan'ın serzenişini duydu ne de Mazlum Kobani konusunda ciddiye aldı” dedi.

Bütün bu gelişmelerin ardından Erdoğan'ın Putin ile görüşeceğinin de anlaşıldığını ifade eden Öztrak, “Erdoğan teröristleri iade ettiğini söylemiştir ama bu teröristler kimdir? NASA çalışanı mı, rahip Brunson mu?” diye sordu. Öztrak, Türkiyede'ki yargı bağımsızlığının perişan halde olduğunu Erdoğan’ın kararı verdiğini yargının ise uyguladığını söyledi.

Erdoğan’ın Trump ile 1 saat 15 dakika baş başa görüştüğünü ve bu konuda resmi zabıt tutulup tutulmadığını soran Öztrak, “Bu görüşme resmi arşivlere girildi mi? Dış ilişkiler kişisel bazda yürütülemez kurumsal olması lazım. Beyaz Saray'da ayakta kalan ve kendisine bir sandalye dahi verilmeyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olan biteni açıklamalıdır. S-400 için verilen paralar ne olacak? Malesef bu hakaret dolu kağıt parçası orta yerde durmaktadır. ABD Başkanından özür ve pişmanlık ifadesi duymadık. Sorunlar hala ortada durmaktadır”dedi.

"HAVUZ MEDYASI İLE İLİŞTİRİLMİŞ GAZETECİLİK TÜM DÜNYADA İFŞA OLDU"

Trump’ın Hilal Kaplan’a “Sen gazeteci misin?” sorusuna ilişkin de konuşan Öztrak, “Havuz medyası ile iliştirilmiş gazetecilik tüm dünyada da ifşa olmuştur ve ‘dost olmayan basın mı kaldı’ yorumu ile de Türkiye’deki basının içler acısı hali ortaya çıktı. Ancak saray sosyetesinin keyfi yerindedir. Saraydan ne alınmıştır ki bu kadar mutlu görünüyorlar” dedi. MHP Genel Başkan Yardımcısının da Trump’ın tam karşısında oturmasına dikkat çeken Öztrak, “Acaba özel olarak izlemek için mi gönderildi” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Siyaset bilimciler yorumladı: Trump-Erdoğan masasında silah sarmalı

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa