14 Kasım 2019 09:43

Van'da zamlar nedeniyle doğal gazdan tezeğe döndüler

Peş peşe gelen zamlar nedeniyle Van'da doğal gazdan sobaya dönüş yapan yurttaşlar, bu kışı odun ve tezek yakarak geçireceklerini söyledi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Doğal gaza ardı ardına gelen zamlar nedeniyle Van'da sobacıların yolunu tutan yurttaşlar, kömür dahi alamadıklarını ve kışı odun ve tezek yakarak geçireceklerini söyledi.

Doğal gaz ücretlerine son bir yılda 5 kez yapılan zamlar ile faturaların yüzde 53.8 artması yurttaşların belini büktü. Kış soğuklarının etkisini göstermeye başladığı kentlerden Van'da yaşayan yurttaşlar, ekonomik kriz, işsizlik ve zamlar yüzünden ısınmak için daha kombilerini açmış değil.

Kentte ısınma masraflarını azaltmak için sobacıların yolunu tutanların sayısında bu yıl artış var.

Soba kullanmaktan başka çarelerinin olmadığını belirten yurttaşlar, gelen zamlar dolayısıyla yüzünden değil doğal gazı açmak, kömür dahi alamadıklarını ifade etti. Yurttaşlar, bu yüzden kışı odun ve tezek yakarak geçirme hazırlığında.

SOBAYA GERİ DÖNÜŞ

Kentte 13 yıldır soba imalatı yapan Cahit Coşar, doğal gaza gelen zamlar nedeniyle halkın sobaya yöneldiğini belirtti. Soba ve malzemelerini ortalama 150 liraya sattıklarını belirten Coşar, "Çoğu kişinin evinde doğal gaz olmasına rağmen soba kullanmak zorunda kalıyor. Vatandaş artan doğalgaz faturaları yüzünden soba kullanıyor. Biz imalatçılar olarak fiyat yükseltmedik bu yüzden ama hâlâ pahalı bulan müşterilerimiz de var. İşlerimiz çok iyi” dedi.

Çarşıda soba pazarlığı yapan Mahmut Tekin de, yaşadığı Özalp ilçesinden kent merkezine odun sobası almaya gelmiş.

Yaşadıkları ilçeye kışın bu yıl erken geldiğini belirten Tekin, “Onun için de hazırlıklar başladı. Özalp’te kışlar uzun sürüyor bu yüzden ben de odun sobası almaya geldim” diye belirtti.

"YAKITIMIZ ODUN VE TEZEK"

Soba almaya gelen Gülizar Keskiner, kömür fiyatlarından şikayetçi. Hayvancılık yaptıklarını ve tek gelir kaynaklarının bu olduğunu dile getiren Keskiner, "Kömür almaya kalksan bir tonu 2 milyar. Biz de odun ve tezek gibi yakacaklarla bu kışı geçirmeye çalışacağız" dedi.

(Van/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Joe Biden: Trump, Erdoğan'a Kürtleri etnik olarak temizlemesi için yeşil ışık yaktı

SONRAKİ HABER

RTÜK: Medya kuruluşları gazetecilikle ilgili değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa