13 Kasım 2019 16:31

BES İzmir Şubesi: SGK’nın hukuksuz açığa alma işlemi yargıdan döndü

BES İzmir Şubesi, işyeri temsilcileri Ali Rıza Eroğlu’nun açığa alma işleminin yargıdan döndüğünü duyuran yazılı açıklama yaptı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İzmir Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü İşyeri Temsilcisi Ali Rıza Eroğlu, OHAL gerekçesi ile hakkında her hangi bir soruşturma olmadığı halde 27 Aralık 2016 tarihinde açığa alınmıştı. O tarihten bu yana OHAL kalkmış olmasına tüm süreler dolmasına rağmen 30 Ekim 2018 tarihinde SGK Başkanlığı tarafından tekrar açığa alma süresinin uzatılması kararı yargıdan döndü.

BES İzmir Şubesinin yaptığı açıklamada, “Sendikamızca defalarca SGK Başkanlığı ve İl Müdürlüğü düzeyinde görüşülerek hakkında hiçbir delil konulamayan ve soruşturma dahi açılmamış olan temsilcimiz Ali Rıza Eroğlu’nun OHAL kaldırıldıktan sonra doğal olarak göreve başlatılması gerektiği belirtilmiştir. Ancak SGK Başkanlığı kendi personelini koruması gerekirken kurum zararına rağmen işlem yapmamış adeta hukuku uygulamaktan korkmuştur. 26/09/2019 tarihinde İzmir 5. İdare Mahkemesi tarafından oy birliği ile alınan kararında da işlemin iptaline karar vermiştir” denildi.

“BİZ KAZANACAĞIZ”

Ali Rıza Eroğlu’nun hukuksuzca göreve başlatılmaması nedeniyle oluşan maaş ve mahkeme giderleri nedeniyle oluşan kamu zararından SGK başkanının birinci elden sorumlu olduğunu belirten BES, “Ve bu kamu zararının yapılması gereken hukuki işlemi yapmayan idarecilerden tahsil edilmesi talebimizdir. Hukuksuzca ispiyon, kurum kanaati vb. hukuki hiçbir dayanağı olmadan açığa alınan veya ihraç edilen arkadaşlarımız gerekirse yargı kararları geri döneceklerinden hiçbir şüphemiz yoktur. Onların mağduriyetlerine neden olan bu işlemlerden sorumlu olanlardan elbet bir gün yargı önünde hesap sorulacaktır. Sonuçta hukuk, adalet, doğruluk kazanacak, biz kazanacağız” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

PEN ve IFEX Fikret Başkaya için bildiri ve kampanya

SONRAKİ HABER

Bursa'da yurt önünde tacize kadınlardan tepki: Güvenli kentler istiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa