12 Kasım 2019 21:12

Metin İlgün Yoldaşın hayatı her devrimciye örnek bir hayattır

Ali Çarman hayatını kaybeden EMEP MYK Üyesi Metin İlgün'ün ardından yazdı.

Metin İlgün

Paylaş

Ali Çarman
Stuttgart

8 Kasım akşamı memleketten bir dost ile sohbetimizde derinden bir nefes alarak; "Kardeş bilesin Meto’nun durumu çok ağır yeniden hastahaneye kaldırıldı. Milyonda, yüz milyonda bir olsa da ümit!" demişti. İnsan ne olursa olsun umudu elde bırakmıyor. Ancak olmadı işte!

Emek hareketi çevresinin çok iyi tanıdığı Metin İlgün kardeşimiz sömürücü kölelik sistemine değil, amansız hastalığa yenik düşmüştü. Hayat içinde zaman zaman nutkumuz tutulur. Daha dün denecek kadar bir süre önce Rıza Saygılı yoldaşımızı kaybetmiştik. Şimdi ise devrim ve sosyalizm davasının iki militanının daha bedenen aramızda ayrıldığını öğrendik. Ve bir kez daha nutkumuz tutuldu. Yüreğimiz acının en kahredicisiyle bir kez daha yüz yüze geldi.

Gerçi ölüm yaşamın kanunudur derler, lakin erken gelen vakitsiz olanı çok acıdır. Onun geride kalan yoldaşları olarak buna zor alışacağız.

Metin İlgün heval ile önceleri cezaevleri yazışmalarımızda tanışmış olsak da daha sonraları her memlekete gidişimizde ya bizzat görüşür ya da telefon ile birbirimize takılırdık. Yüksekçe bir binadaki evinin balkonunda çay ve sohbet ile demlenirken gecenin karanlığında parlayan yıldızlara ulaşacağımıza inanırdık. Bu şakalar ki hayatın olmazsa olmazları ve tadı tuzudur.

İnsanı çileden çıkaran kapitalist sistemin her şeyi pazarladığı bir dünyada insanı ilişkilere özlem duyarız ve bunun içinde mücadele ederiz. Metin İlgün kardeş kapitalist sistemde dahi en güzel örnek insanı ilişkiler sürdürenlerimizdendi. Gelecek güzelliklerin bugünden görülebileceğini kanıtlayan bir kişilikti.

İnsanlığın kurtuluşa götürecek yolun baskı ve sömürüyü ortadan kaldıran işçi sınıfı iktidarından geçtiğini bilen ve bu doğrultuda gözünü budaktan esirgemeyen parti militanı örneklerinin en önde yürüyenlerimizden olan Metin İlgün’ün hayatı her devrimciye örnek alınması gereken bir hayattır.

Ortak davanın, ortak çabanın ve ortak bir geleceğin bir parçası olma, taşı taşın üstüne koyan ustanın marifetiyle yapıyı yükseltme, disipline, ilkelere uymayı baş tacı edinme ve hiçbir koşulda hiçbir nedenin arkasına sığınmadan bundan kopmama tam aksine doğrularda ısrar etme... Bedenen aramızdan ayrılan yoldaşımız böylesi nitelikleri olan bir insandı.

Metin İlgün, büyüklük histerisine kapılmadan, çocukla çocuk, işçi ile işçi, genç ile genç, kadınlar ile oldukça narin ilişki sürdürmüş olan bir devrimci olarak işçi ve emekçilerin gönlünde yer tuttu. Bir Kürt komünisti olmasına rağmen kurtuluşa giden yolun kölelik koşullarına son vermekten geçtiği bilinciyle hareket etti.

Şimdi hep birlikte haykırıyoruz; "Metin İlgün yoldaş yaşıyor!" Ve elbette ki, onu gerçekten unutmayacağız! Gönüllerimizi fethetmiş, ömrünün tamamını işçi sınıfının iktidar olma davasına adamış bir militan olduğu gençlere anlatılacak ve yüreklerde yaşamaya devam edecek.

Onun ve aynı davanın militanı olma öğüncüyle şimdi sorumluluklarımız daha da çoğalmıştır. Anısına saygıyla...

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şahmeran’a camın üstünden bakmak

SONRAKİ HABER

İmamoğlu İBB bütçesini açıkladı: Borcu azalttık, hizmet yatırımını hızlandırdık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa