12 Nisan 2011 06:43

12 Eylül’ün sorumluları hakkında takipsizlik ihtimali

ANKARA Cumhuriyet Savcısı Murat Demir’in, 12 Eylül Askeri yöneticilerinin yargılanmasıyla ilgili başlattığı soruşturma kapsamında yapılan inceleme sonrası dava açılıp açılmayacağı gündeme gelecek. Savcı Demir’in incelemesi sonucunda takipsizlik kararının da verilebileceği kaydedildi.Ankara Cumhuriyet Savcısı Demir’in 12

12 Eylül’ün sorumluları hakkında takipsizlik ihtimali

Paylaş

ANKARA Cumhuriyet Savcısı Murat Demir’in, 12 Eylül Askeri yöneticilerinin yargılanmasıyla ilgili başlattığı soruşturma kapsamında yapılan inceleme sonrası dava açılıp açılmayacağı gündeme gelecek. Savcı Demir’in incelemesi sonucunda takipsizlik kararının da verilebileceği kaydedildi.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Demir’in 12 Eylül askeri darbesinin sorumluları hakkında başlattığı soruşturma sürüyor. Savcılık çevreleri, soruşturmada zamanaşımı kavramının hukuki yoruma bağlı olduğuna dikkat çekerek, görevli savcının araştırması sonucu bu ihtimalin olabileceğine işaret etti.

Soruşturmayı başlatan Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın soruşturma ile ilgisi takipsizlik kararı vermesi halinde de hukuki süreç devam edecek. Aynı çevreler, bu durumda 12 Eylül mağdurlarının itiraz etme hakkı bulunduğuna işaret ettiler. 12 Eylül mağdurlarının soruşturmanın takipsizlikle sonuçlanması halinde, bu kez Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Kayıp Trilyon” davasında yargılanabilir kararıyla gündeme gelen Sincan Ağır Ceza Mahkemesi başvuru itiraz yolu açık olacak. Takipsizlik kararını Sincan Ağır Ceza Mahkemesi sonuca bağlayacak.

Sincan Ağır Ceza Mahkemesi’nin takipsizlik kararına ilişkin itirazı reddetmesi halinde de tüm iç hukuk yolları tükenecek. Bu aşamadan sonra mağdurlar kesinleşmiş karar üzerine 6 ay süre içinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurabilecek. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Ege’de asistan hekimlerden açıklama

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa