12 Kasım 2019 10:20

"Maraş Türkoğlu Cezaevinde ilaçlara el konuluyor" iddiası

Maraş Türkoğlu Cezaevinde 1 yıl kalan Z.A.K., tutukluların tedavilerinin engellendiğini ve reçeteli ilaçlara dahi el konulduğunu iddia etti.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Gülen Cemaati'ne ilişkin dosya kapsamında tutuklanan ve Maraş Türkoğlu 2 No'lu L Tipi Cezaevinde 1 yıl kalan Z.A.K., tutukluların tedavilerinin engellendiğini ve reçeteli ilaçlara dahi el konulduğunu ileri sürdü.

Mezopotamya Ajansının haberine göre, Gülen Cemaati'ne ilişkin operasyonlar kapsamında tutuklanan ve geçtiğimiz günlerde Maraş Türkoğlu 2 No'lu L Tipi Cezaevinden tahliye olan Z.A.K., 1 yıl boyunca karşılaştığı hak ihlallerini anlattı. Cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasına maruz kaldığını ve bunu kabul etmeyen tutukluların darbedildiğini aktaran Z.A.K., ilk etapta "tecrit" edilen koğuşa konularak 1 ila 4 gün bekletildiklerini söyledi.

"HAKARET EDİLİYOR"

"Tecrit" edilen koğuştan çıkarıldıktan sonra cezaevi 2'nci müdürü ve başgardiyanın hakaretlerine maruz kaldığını belirten Z.A.K., kendilerine temiz olmayan eşyalar verildiğini söyleyerek, "Tutuklulara çok sert davranıp, hakaretlerde bulunuyorlar. Bir haklı talebimize cevapları hakaret oluyor. Talepte bulunan tutuklular koğuş dışına çıkarılarak darbediliyor" diye belirtti.

"REÇETELİ İLAÇLARA EL KONULUYOR"

Ayakta sayım dayatmasına maruz kaldıklarını ve az miktarda yemek verildiğini aktaran Z.A.K., hasta tutukluların tedavilerinin yapılmadığını, revire ve hastaneye sevk edilmediklerini ifade etti.

Cezaevine girişte reçeteli ilaçlarına dahi el konulduğunu söyleyen Z.A.K., "Haftalık telefon görüşmeleri engelleniyordu. 40 dakika olan açık görüş süremiz 25 ila 30 dakika yapılıyordu" diye konuştu. (Maraş/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

MA Muhabiri Ruken Demir ve Jinnews Muhabiri Melike Aydın gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...