11 Kasım 2019 22:02

İller Bankası'nın belediyelere vereceği yeni kaynağını AKP dağıtacak

İller Bankası sermaye tavanını arttırdı. Bankanın tüm belediyelerden toplayacağı 12 milyar liralık kaynağın büyük bölümünü AKP’li belediyelere akıtmasından endişe ediliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi | Fotoğraf: Darwinek/Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Paylaş

Yerel yönetimlere kredi desteği sağlayan, belediyelerin altyapı yatırımlarını destekleyen İller Bankasının (İlbank) sermaye tavanının 18 milyar liradan 30 milyar liraya çıkarılması muhalif partilerin yönettiği belediyelerde endişeye yol açtı.

İller Bankası, sermaye artışı için gereken 12 milyar liranın tamamına yakınını iktidar, muhalefet fark etmeksizin tüm partilerin yönetimindeki belediyelerin bütçe payından kesinti yaparak toplayacak. Ancak, toplanan paranın hangi belediyelere aktarılacağına, AKP'nin atadığı banka yönetimi karar verecek.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’e konuşan CHP Başkan Yardımcısı Seyit Torun, bütün belediyelerden eşit toplanan kaynakların bugüne kadar adil dağıtılmadığını söyledi. Torun, iktidarın böyle bir adım atması halinde kabul etmeyeceklerini söyledi.

İller Bankası'nın sermayesinin büyük bölümü ülke genelindeki tüm belediyelerle il özel idarelerinin bütçe paylarından yapılan yüzde 2'lik kesintilerle sağlanıyor. Buna göre, 12 milyar liralık yeni kaynak toplanıncaya kadar belediyelerle il özel idarelerine bütçeden aktarılacak vergi gelirleri paylarından her ay yüzde 2 oranında kesinti yapılıp İller Bankası'na aktarılacak. İller Bankası belediyelerin ortak bankası olarak kurulmasına rağmen dağıtılacak kredilere karar veren 7 kişilik yönetim kurulunun 4'ü doğrudan AKP iktidarı tarafından atanıyor. Geri kalan 2 üyeyi, İçişleri Bakanlığı'nın belirlediği 4 isim arasından genel kurul üyeleri seçiyor. 7'nci üye olarak ise genel müdür görev yapıyor. Özellikle son seçimlerde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük şehirlerin CHP'ye geçmesi nedeniyle rekabetin arttığı, bu nedenle İller Bankası kredilerinin öneminin en üst seviyeye çıktığı bildirildi.

BÜYÜKERŞEN: 30 MİLYON LİRAMIZ KESİLDİ, YATIRIMLARI ERTELİYORUZ

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı meclisi Yılmaz Büyükerşen başkanlığında toplandı.

Anadolu Gazetesi‘nde yer alan habere göre, “Ekonomik durum ve belediyenin bütçe durumu nedeniyle 2020 yatırımlarında bile kesintiye gidiyoruz. Yani ekonomiyi bu duruma düşürenlerin sebep olduğunu söylemek istemiyorum ama ne yazık ki belediyelerin merkezi hükümet gelirlerinden aldıkları kesintileri söylersek geçtiğimiz bayram arifesinde ticari bankalardan aldığımız krediyle maaşların bir kısmını tamamlayabildik. 30 milyon birden kesildi. Bu ay da 7 milyon birden kesildi.” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Almanya'daki WMF işçilerinin direniş fotoğrafları

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa