11 Kasım 2019 19:11

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kaçırılan tarihi eserlerin sayısını bilmiyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yurt dışına kaçırılan eserlerin sayısını ve yerlerini bilmediğini açıkladı. (Fotoğraf: Arşiv)

(Fotoğraf: Pixabay)

Paylaş

Buse VURDU
Ankara

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Türkiye’den yurt dışına kaçırılan tarihi eserleri hakkındaki sorusuna verdiği yanıtta, yurt dışına kaçırılan eserlerin sayısının ve yerlerinin bilinmediği ifade edildi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, geçtiğimiz ağustos ayında Türkiye’den yurt dışına kaçırılan tarihi eserleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sormuştu. Ağustos 2019 itibariyle yurt dışına kaçırılan kaç tarihi eser olduğunun, bu eserlerin hangi ülke ve müzelerde sergilendiğinin ve 1979 UNESCO Sözleşmesinden sonra Türkiye’ye kaç tarihi eserin geri getirildiğinin açıklanmasını isteyen Tanrıkulu’ya Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yanıt geldi.

Bakanlık tarafından verilen yanıtta, yurt dışına kaçırılan eserlerin sayısının ve yerlerinin bilinmediği ifade edildi. Eserlerin ilgili birimlerce kayıt altına alınamadan yurt dışına kaçırıldığı belirtilen yanıtta, bazı müze depolarının ve özel koleksiyonların erişilebilir olmaması nedeniyle yurt dışındaki kültür varlıklarına ilişkin net bir sayının verilemeyeceği kaydedildi.

Yanıta göre, Ağustos 2019’a kadar, Almanya, ABD, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Fransa, İngiltere ve İtalya’nın aralarında bulunduğu ülkeler nezdinde eserlerin iadesi için girişimde bulunuldu. Türkiye’ye geri getirilebilen eserlerin sayısı ise açıklanmadı. Bunun yerine, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün sayfasındaki yurt dışından iadesi sağlana eserler sayfası adres gösterildi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP ve HDP'den termik uyarısı: Yasa geçerse 3 yıl daha zehirleneceğiz

SONRAKİ HABER

Dörtlü Zirve’de Erdoğan’a Suriye sorusu: Ne zaman çıkacaksınız?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa