11 Kasım 2019 18:41

CHP Milletvekili Karabıyık: Yumurta hesabı ile pembe tablo çiziliyor

AKP Milletvekili Uğur Aydemir'in "2002’de asgari ücret ile 1707 yumurta alınıyordu. 2019’da ise 4 bin 375 yumurta alınıyor” sözlerine yanıt: Çarşı pazarda fiyatlar el yakıyor.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, yaptığı basın açıklaması ile TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaşanan “yumurta” polemiğine mutfak enflasyonundaki gerçekler ile yanıt verdi.

AKP Milletvekili Uğur Aydemir “2002’de Asgari Ücret ile 1707 yumurta alınıyordu. 2019’da ise 4.375 yumurta alınıyor” sözlerine kadınlardan büyük tepki geldiğini dile getirdi. Asgari ücretle çalışan bir ailenin karnını zor doyurduğunu ifade eden Karabıyık, “AKP’li vekilin et fiyatlarından, sebze meyve fiyatlarından, çay şeker fiyatlarından, doğalgaz, elektrik, su fiyatlarından haberdar olmadığı aşikar. Çarşı pazarda fiyatlar el yakıyor, her şeye zam geldi, maaşlara yapılan zam, enflasyona yenik düştü. Yaşanan tabloda asgari ücrete ve memur maaşlarına yapılan zamlar da, temel tüketim ürünlerine yapılan zamlar karşısında günden güne eriyor” dedi.

Dört kişilik ailenin açlık sınırının 2.065 TL olduğunu anımsatan Lale Karabıyık, “Bu tutar sadece karnını doyurmak için; beslenme maliyetinin her geçen gün arttığını düşünürsek yalnızca karnını doyurmak bile dört kişilik bir aile için git gide zorlaşıyor. İktidar milletvekilleri, sanırım yoksulluk sınırının 6.725 TL olduğundan, mutfak enflasyonunun aylık yüzde 0,28 ve yıllık ortalama yüzde 20,79 oranında arttığından haberdar değiller” dedi.

AKP Manisa Milletvekili Uğur Aydemir’in “pembe gözlük” taktığını söyleyen Karabıyık, artan enflasyon ve maaş zammının enflasyonun gerisinde kalmasından dolayı, vatandaşın borçlanarak yaşadığını söyledi. Karabıyık “Ekonomik kriz koşullarında vatandaşın geçimini
sağlaması neredeyse imkansız hale geldi. Bu gerçeklere rağmen AKP, asgari ücretliye yüksek maaş verildiğini düşünüyor olacak ki, evli ve eşi çalışmayan çocuklu asgari ücretli çalışanın maaşından bu yıl ilk defa uygulanan vergi dilimi artışından dolayı kesinti yapılmasına onay
verdi” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

“İnek Duası”na açılan davada beraat kararı

SONRAKİ HABER

Kubilay: Tutak’da yasadışı işler yapılmıyorsa neden HDP heyetine izin verilmiyor?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa