11 Kasım 2019 17:12

"Baskın yapılan evdeki engelli çocuk da yüzüstü yere yatırıldı" iddiası

İstanbul'da bir eve yapılan baskında 15 aşındaki engelli çocuğun yüzüstü yere yatırılarak bekletildiği iddia edildi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Silivri Cezaevi’nden bir ay önce ev hapsi şartıyla tahliye edilen Serdar Başaran, İstanbul’da HDP’li gençlere dönük operasyon kapsamında evinde gözaltına alındı. Yapılan baskında Başaran, 15 yaşındaki engelli kardeşi ve diğer aile bireyleri ile yüzüstü yere yatırıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisleri üyelerine yönelik 8 Kasım’da İstanbul merkezli başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan biri çocuk 36 kişi, hala Emniyet’te. Maruz kaldıkları kötü muamele ve hak ihlallerine karşı gözaltında açlık grevine başlayan gençler arasında tutuklu bulunduğu Silivri 5 No’lu Cezaevi’nden 4 Ekim’de ev hapsi şartıyla tahliye olan Serdar Başaran da bulunuyor. 

Geçtiğimiz 8 ay içerisinde evlerine 5 kez baskın yapılan Başaran Ailesi, gerçekleştirilen son baskında yaşadıklarını anlattı. 

"ÇOCUKLARIN BAŞINA SİLAH DAYADILAR"

Anne Nesibe Başaran, yaşadıklarını şöyle dile getirdi: “Silahlarıyla birlikte içeri girip, hepimizi bir yere topladılar. Başlarına silah dayadıkları çocuklarımı yere yatırıp, ellerini kelepçelediler.”

AİLENİN TÜMÜ YÜZÜSTÜ YERE YATIRILDI

Baskın sırasında çocuklarının kötü muamelelere maruz kaldığını anlatan Başaran, 5 yaşındaki torununun bile yüzüstü yere yatırıldığını söyledi.

Yapılan aramada evinin dağıtıldığını, banyoda bulunan duvar fayanslarının kırıldığını dile anne, buna rağmen ancak suç teşkil eden bir şey bulunamadığını kaydetti. Başaran, o akşam yaşadıklarından sonra psikolojilerinin bozulduğunu ifade ettiği çocukları  ve torunlarının uyumakta güçlük çekip, korkuyla irkildiklerini de aktardı.

ENGELLİ ÇOCUK YÜZÜSTÜ YERE YATIRILDI

Ağabey Lokman Başaran da, kardeşi Serdar’ın tahliye olduğu 4 Ekim’den bu yana evden hiç çıkmamasına rağmen gözaltına alındığını söyledi. 

Yapılan baskın sırasında henüz 15 yaşındaki engelli  kardeşi ve çocuk yaştaki diğer iki kardeşi ile birlikte aile bireylerinin tümünün yüzüstü yere yatırıldığını söyleyen Lokman Başaran, polis tarafından maruz kaldıkları uygulamaları şöyle anlattı: “Polisler 1 buçuk saat boyunca evde arama yaptılar. Bu sırada üzerimizde psikolojik bir baskı oluşturmaya çalıştılar. Hiçbir hukuk, hiçbir insani değer taşımayan bir yaklaşım vardı.”(İstanbul/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazetecilerin adliye mesaisi sürüyor

SONRAKİ HABER

Yörsan iflas başvurusu yaptı, işçiler haklarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa