11 Kasım 2019 16:47

Karayolları işçileri 2 aydır ücretlerini alamıyor

Isparta’da Karayolları Genel Müdürlüğünde Öztaç isimli taşeron firmada çalışan işçiler, 2 aydır ücretlerini alamıyor.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul

Isparta’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Karayolları Genel Müdürlüğünde Öztaç isimli taşeron firmada çalışan işçiler, 2 aydır ücretlerini alamıyor. Son 1 yıldır ücretlerini düzensiz aldıklarını ifade eden bir işçi, üye oldukları Türk-İş’e bağlı Yol-İş Sendikasını ise kendilerine sahip çıkmamakla eleştirdi.

Evrensel'e ulaşarak yaşadıklarını sorunlarını aktaran bir işçi şunları anlattı: “Karayollarında bakım onarım şantiyesinde Öztaç diye bir taşeron firmada 70 kişi çalışıyoruz. 1 yıldır düzensiz, son 2 aydır da hiç maaş alamıyoruz. İlk 1 ayın maaşını vermediler zaten. Onunla birlikte değerlendirirsek 3 ay maaşımız içeride. Biz burada ağır şartlarda çalışıyoruz. İş ayakkabısından iş elbisesine kadar onlarca da problem var. Yalvar yakar senede bir kere ayakkabı alıyoruz, onun dışında herhangi bir yağmurluk, iş pantolonu verilmiyor. Tabi bizim için şimdilik öncelikli olan maaş.”

ZAMLARLA MAAŞLARIMIZ ERİDİ GİTTİ ZATEN

Ayrıca ücretlerin de yetmediğini belirten işçi, “Çocuklarım var. Borcum var, evim kira. Eşim çalıştığı halde yetmiyor. Tek maaşı olup da kirada olan çok fazla arkadaşım var. İçeride bize verdikleri asgari ücret ila 75 lira yemek parası. Biz her gün araziye çıkıyoruz, 75 liraya ne alabilirsiniz 1 ay boyunca. Hiçbir şey yapmasak bile en az 200 lira aylık yemek parası gidiyor. Yalnızca çay içseniz günlük en az 10 lira gidiyor. Evlerimize asgari ücret dahi götüremiyoruz aslında. Herkesin borcu var. Önümüz kış, hayat pahalı, doğal gaza zam geldi. Zaten maaşımız eridi gitti” diye konuştu. Ücretlerin düzensiz yatmasının eve olumsuz yansıdığını aktaran işçi, bu durumu “Herkes suratı asık şekilde eve gidiyor” diye ifade etti.

"SENDİKAYA RAĞMEN İŞ BIRAKTIK, KAZANDIK"

Üye oldukları Yol-İş Sendikasının kendilerine sahip çıkmadığını belirten işçi, “Birkaç kere iş bıraktık. Tabi çare olmadı. Sendika bu konuda maalesef bize yardımcı olmuyor. Sendika gelip gidip aynı şeyleri söylüyor. ‘Birliğinizi bozmayın, gazinoya gitmeyin, alkol almayın, idareli harcayın’ diyor. Geçtiğimiz aylarda iş bırakmıştık. Sendikanın bize dediği şey grev yapmayın, işinizin başına dönün. İki defa sendikayı arayıp işe çıkmayacağımızı söyledik. Onlar da ‘çalışın’ dedi. Biz sendikaya rağmen çıkmadık ve ikisinde de aynı gün maaşımız yattı. Sendikanın gelip bize sürekli dediği şey kadro için uğraşıyoruz, kadro için uğraşıyoruz. Biz emeğimizin karşılığını almak istiyoruz” diye konuştu.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İSKİ bütçesi hazırlandı: Suya yüzde 20 zam yapılacak

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa