11 Kasım 2019 13:30

Almanya Bielefeld’de 15 bin kişi "Neonazilere hayır" dedi

Almanya'nın Bielefeld kentinde yürüyüş yapan Nazi yanlılarına ve polisin yürüyüşe müsaade etmesine tepki olarak binlerce Bielefeldli sokağa çıktı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Selçuk KOZAN
Bielefeld

Nazizmi övme ve Yahudi soykırımını inkar etme suçlarından dolayı 2 yıl hapse mahkum olan Ursula Haverbeck’in doğum günü vesilesiyle Almanya çapında çağrı yapan Naziler, dördüncü kez Bielefeld’de yürüdü. Aylardır yapılan tartışmalar, tepki ve başvurulara rağmen Nazilerin yasaklanmayan yürüyüşüne binlerce Bielefeld’li sokağa çıkarak tepki gösterdi.

ŞEHİR ABLUKAYA ALINDI

Günlerdir “Bielefeld Sağa karşı Birlik”in, sendikaların, siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin ve bir çok inisiyatifin faşizme karşı sokaklara dökülme çağrısı yapmasının ardından binlerce kişi, polisin tüm engelleme çabalarına rağmen sabahın erken saatlerinde şehir merkezine akın etti. Miting ve yürüyüşlerin başlamasına kısa bir süre kala polisin şehre girişi kapatması üzerine birçok insan miting ve yürüyüşlere katılamadı. Adeta olağanüstü hal ilan edilen şehirde 1500 polis, panzerlerle şehrin bütün giriş çıkış noktalarını ablukaya aldı. Tramvay ve otobüslerin gün boyu çalışmadığı kentte şehir merkezine giriş çıkışlar yasaklandığı için pek çok esnaf dükkan kapatmak zorunda kaldı.

Polis ablukasına rağmen binlerce kişi Bielefeld’in değişik noktalarında bir araya gelerek protesto yürüyüşüne geçti. Yürüyüşe katılamayanlar evlerin balkonlarından yazdıkları dövizlerle ve sloganlarla Nazilere tepki gösterdi. Bielefeld halkı farklı güzergahlarda miting ve yürüyüşler yaparak, barikatlar kurarak polis korumasında yürüyen Nazileri engellemeye çalıştı. Polis, Nazilerin yürüyüş güzergahlarını kapatan antifaşistleri biber gazı kullanarak dağıtmaya çalıştı, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Merkezi istasyonda ve şehrin önemli noktalarında bir araya gelen binlerce kişi, ırkçılık karşıtı döviz ve pankartlarla şehir merkezine doğru  yürüyüşe geçti. Nazilerin miting yapacağı alana yakın bir yerde birleşmesi planlanan yürüyüş kolları polis tarafından engellendi. Saatler süren engelleme sonrası Yerel Mahkeme önünde bir araya gelen yaklaşık 15 bin kişi, sloganlarla Nazilerin miting yapmasını engellemeye çalıştı.

Bölge mahkemesine kadar yürüyen 230 Nazi, burada yaklaşık 2 saat süren bir miting gerçekleştirdi. Merkezi istasyona doğru tekrar yürüyüşe geçen Naziler, polis eşliğinde trenlere bindirilerek Bielefeld’den ayrıldı.

YÜRÜYÜŞ NEDEN YASAKLANMADI?

Nazilerin geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği ve büyük tepki çeken yürüyüşlerinin ardından bu yılki yürüyüşün yasaklanması için yapılan tüm başvurular reddedildi. Polis, ağustos ayında yürüyüşün yasaklandığını açıklamış fakat neonazilerin itirazını değerlendiren Minden İdari Mahkemesi, yürüyüşe izin verdi. Yasaklanması için yapılan başvurular ise mahkeme tarafından reddedildi.

Mahkeme yürüyüşe, cezaevinde bulunan Ursula Haverbeck’un serbest bırakılması için yapılmak istendiği ve yasalara aykırı olmadığı gerekçesiyle izin verdiğini belirtmişti. Mahkemenin bu kararından sonra polisin yaptığı açıklamada yürüyüşün yasaklanması için bir sebebin olmadığı, son 11 eylem incelendiğinde herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığı ayrıca Yahudi soykırımında hayatını kaybedenlerin onurunu zedeleyecek bir saldırının görülmediği öne sürüldü. Polisin açıklamasında ayrıca yapılacak yürüyüşün ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirildiği ifadesi kullanıldı.

NEFRET SÖYLEMİ VE IRKÇI SLOGANLAR

Geçen yıl yapılan yürüyüşte Nazilerin ırkçı söylem ve sloganları ile taşıdıkları Nazi sembolleri tepki toplamıştı. Basına yansıyan birçok tartışma ve tepki üzerine kamuoyunda bundan sonra Nazi yürüyüşlerinin yasaklanması gerektiği konuşulmuştu. Özellikle şehrin 200 Nazi için ablukaya alınması ve onların yürümesi için bütün olanakların yaratılması Bielefeld halkının büyük tepkisine neden olmuştu. Birçok siyasi parti ve kurum, Nazizm propagandası yapmanın yasalara göre suç olduğunu ve buna izin verilmemesi gerektiğini belirtmişti.

YÜRÜYÜŞ ÖNCESİ PROVOKASYON

Yahudilere yönelik saldırıların başladığı 9 Kasım 1938 gecesine atfen 9 Kasım'a denk getirilen yürüyüş büyük tartışma yaratırken yürüyüşe bir hafta kala Naziler, provokasyon yaratmak amacıyla şehirde gerginlik yaratmaya çalıştı. Bundesliga 2'de mücadele eden Arminia Bielefeld'in maçı esnasında stadyumun önüne ırkçı bildiriler atan grup daha sonra şehir merkezinde savaşta yaşamını yitirenler için yapılan anıtlara saldırdı. Yürüyüşe bir gün kala ise Nazi mağdurları için sokaklara yerleştirilmiş tökezleme taşları söküldü.

Kuzey Ren Westfalya eyaletinin birçok şehrinde örgütlenen Nazilerin son yıllarda en çok ağırlık verdikleri bölgeler başında Dortmund ve Bielefeld geliyor. Halle saldırısı sonrası Almanya’nın birçok bölgesinde yaşanan ırkçı saldırılar ve bugüne kadar Naziler tarafından işlenen cinayetlerin ortaya çıkarılmaması, özellikle göçmenleri tedirgin ederken önümüzdeki dönem ırkçılıkla mücadele tartışmaları daha da yoğunlaşacağa benziyor.

Antifaşistler tarafından geçtiğimiz cuma (8 Kasım) günü düzenlenen “Kristal Gece“ anma yürüyüşüne ise yaklaşık bin kişi katılmıştı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fatih'te ölü bulunan 4 kardeş son yolculuklarına uğurlandı

SONRAKİ HABER

Muhalefetin araştırılmasını istediği ancak AKP ve MHP'nin reddediği önergeler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa