10 Kasım 2019 20:10

Finlandiya'da "haşhaş kullanımı suç olmaktan çıkarılsın" tartışması

Finlandiya'da Sağlık Bakanı ve İçişleri Bakanı, haşhaş kullananların cezalandırılmamasını ve uyuşturucu kullanımının suç olmaktan çıkarılmasını istedi.

Haşhaş | Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Finlandiya’da Vatandaş İnisiyatifi, uyuşturucu kullanımının suç olmaktan çıkarılması için bir imza kampanyası başlattı. Geçtiğimiz ay toplanan 50 bin civarındaki imza parlamentoya verilerek yasalarda değişiklik yapılması istendi.

Vatandaş İnisiyatifi, 25 gram ağırlığına kadar olan haşhaş kullanımının cezalandırılmamasını ve 4 fide haşhaş ekiminin serbest bırakılmasını istiyor.

Yeşiller’in lideri ve İçişleri Bakanı Maria Ohisala, geçtiğimiz hafta Facebook hesabından "az miktarda haşhaş bulundurulması"nın suç olmaktan çıkarılmasından yana olduğunu açıklamıştı.

"KULLANANLAR DEĞİL, TİCARETİNİ YAPANLAR CEZALANDIRILSIN"

Yeşiller’in kişisel kullanım için az miktarda haşhaş bulundurmanın kriminalize edilmesinden yana olmadığını söyleyen Ohisala, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Finlandiya Ulusal Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) de aynı görüşte olduğunu öne sürdü.

Buna karşın uyuşturucu ticareti yapanların bundan sonra da cezalandırılmalarından yana olduğunu söyledi.

İsveç Ulusal Haber Ajansı Yle’ye açıklama yapan Sosyal ve Sağlık Bakanı Aino-Kaisa Pekonen, öneriye destek verdiğini söyledi.

Marihuana tedavisi gereksinimi bulunan bireylerin ceza olmadığı takdirde daha kolay tedavi olacaklarını söyleyen Sol Birlik üyesi Pekonen, bunun partisinin değil kendisinin kişisel düşüncesi olduğuna dikkat çekti.

POLİS, ÖNERİYE KARŞI

Emniyet Genel Müdürü Seppo Kolehmainen, Mtv ile yaptığı söyleşide uyuşturucu kullanımının suç olmaktan çıkarılmasına karşı olduğunu söyledi.

”Polis uyuşturucu dünyasındaki ölüm, şiddet, fuhuş ve diğer suçları görüyor. Uyuşturucunun suç olmaktan çıkarılmasını kabul etmek oldukça güç” dedi.

Sosyal Demokrat Parti ve Merkez Partisi Parlamento grup başkanları da uyuşturucu bulundurulması ve kullanımının yasa dışı sayılmasının devam etmesinden yana olduklarını açıkladı.

İsveç Halk Partisi üyesi Adalet Bakanı Anna-Maja Henriksson da, uyuşturucu kullanımının serbest bırakılmasına karşı olduğunu belirterek “Ben haşhaşın suç olmaktan çıkarılmasının çok önemli olmadığını düşünüyorum. Onun yerine uyuşturucu kullanılmasını engelleyecek politikalar biçimlendirmeliyiz” dedi.

UYUŞTURUCUDAN ÖLÜMLERDE FİNLANDİYA 10. SIRADA

Dünya Sağlık Örgütü 2017 verilerine göre, Finlandiya’da Uyuşturucu Kullanımı Ölümleri ölümlerin 330’una veya yüzde 0,72’ye yükseldi. Finlandiya uyuşturucu ölümlerinde 10. sırada yer alıyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Beyaz Saray: Kongre, S-400'lerden vazgeçilmezse Türkiye'ye yaptırıma hazır

SONRAKİ HABER

AKP’li Bozdoğan Belediyesi işçi kıyımında ısrarcı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa