09 Kasım 2019 16:42

BMGK’ye rapor sunuldu: Türkiye, BAE ve Ürdün’e Libya’da savaşı alevlendirdi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerine sunulan uzman raporunda Türkiye, BAE ve Ürdün’ün Libya’da silah ambargosunu ihlal ederek iç savaşı alevlendirdiği ifade ediliyor.

Fotoğraf: Magharebia/Wikimedia Commons(CC BY 2.0)

Paylaş

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerine sunulan uzmanlar raporu, Türkiye, BAE ve Ürdün’ü, Libya’ya uygulanan silah ambargosunu ihlal etmek ve iç savaşı alevlendirmekle suçluyor. BM raporunda, BAE’nin 2 Temmuz’da Trablus’da yaklaşık 50 kişinin ölümüne yol açan hava saldırısında rolü olduğu şüphesi yer alıyor.

BM raporunda, BAE’nin 2 Temmuz’da Trablus’da yaklaşık 50 kişinin ölümüne yol açan hava saldırısında rolü olduğu şüphesi yer alıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne sunulan bir raporda, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Ürdün, 2011 yılından bu yana Libya’ya uygulanan silah ambargosunu ihlal etmekle suçlandı.

BM uzmanları tarafından kaleme alınan ve 29 Ekim’de Güvenlik Konseyi üyelerine sunulan yaklaşık 80 sayfalık gizli raporda, söz konusu üç ülkenin “düzenli olarak” ve “kimi zaman gizlemeye dahi ihtiyaç duymadan” Libya iç savaşının taraflarına silah gönderdikleri tespiti yer aldı.

Raporda, 2011 yılında uygulanması kararlaştırılan yaptırımlar kapsamındaki BM silah ambargosu kararına rağmen, Libya’daki iç savaşın taraflarına, silah, mühimmat, askeri ekipman ve teknik destek verildiği belirtildi, bu yolla yaptırım kararının ihlal edildiği kayda geçirildi.

Silah ve askeri malzemelerin, Akdeniz üzerinden deniz yoluyla kimi zaman da uçaklarla savaşan taraflara ulaştırıldığı belirtilen raporda ayrıca Çad ve Sudan’dan da savaşan taraflara destek olmak için Libya’ya yabancı savaşçıların giriş yaptığı bilgisi yer aldı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir'de medyadaki mültecilere yönelik nefret söylemi tartışıldı

SONRAKİ HABER

Erdoğan yeni ‘yerli ve milli’ halısını “108 metrekare, Hereke” diyerek tanıttı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa