09 Kasım 2019 16:01

İzmir'de medyadaki mültecilere yönelik nefret söylemi tartışıldı

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medya Kulübü ile Medya ve Mülteci Hakları Derneği ortak bir atölye çalışması yürüterek, "Medyada mültecilere yönelik nefret söylemi ile mücadele" konusunu tartıştı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Dilek OMAKLILAR
İZMİR

İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Medya Kulübü ile Medya ve Mülteci Hakları Derneği, mültecilere yönelik medyadaki nefret söylemine karşı mücadele konulu atölyeler düzenledi.

NEFRET SÖYLEMİNE KARŞI MÜCADELE

Medya ve Mülteci Hakları Derneği ile ilgili bilgi veren Genel Koordinatörü Dilan Taşdemir "Esas olarak medyada mülteci haklarına dair etkin ve sistemli mücadele yürütmek için kurulmuş bir dernek. Bunun birçok kolu var. İçerik üreticisi insanların nefret söyleminden uzak bir üretim yapması, nefret söylemine karşı nasıl durulabilir konusunda yeni bir yöntem arayışı, mülteci hakları perspektifli bir medya algısının oturması, mültecilerin kendileri çektiklerini kendilerinin üretmesi, medyada bunların yaygınlaştırılması, haberin öz kaynağının içinde olabilmesi gibi. Çalışmamızın bir ayağı da iletişim fakülteleri öğrencileriyle beraber 'medyadaki nefret söylemine karşı nasıl mücadele edilebilir'i tartışmaktı" diye konuştu.

GÖÇ VE MÜLTECİ KAVRAMLARI DA TARTIŞILACAK

İEÜ Medya Kulübünün yıllardır İzmir'de alternatif bir medya yaratma çabası içinde çalışmalar yapan bir kulüp olduğunu da söyleyen Taşdemir, atölye hakkında da bilgi vererek, "Bu atölye sadece içerik üretenler için değil biraz daha mülteci hakları odaklı bir medya okur yazarlığı nasıl olunur atölyesi. Atölyede öncelikle göçün ne olduğuna dair kavramı tartışacağız. Çünkü politik bir kavram ve sadece mültecilik konuşulunca burada vicdanlar devreye giriyor. Oysa göçmenlik neden var, savaşlar, yoksulluk neden var ki göçler var, bunu da tartışmalıyız. Göçten kimlerin faydalandığını ve zarar gördüğünü tartışacağız. Sonrasında ise nefret söyleminin temel kavramları, ifade özgürlüğü ve nefret söylemi arasındaki o sınırın nerede başlayıp nerede bittiğini de tartışacağız. 'Yeni bir söylem nasıl üretilir?' atölyesi ile de sonlandıracağız" dedi.

"ÖĞRENCİLER OLARAK BİR ŞEYLERİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUZ"

İEÜ Medya Kulübü Başkanı Ezgi Yeşilbaş ise "Biz medya kulübü olarak geçen yıldan bu yana bu tür etkinlikler düzenliyoruz. Geçen sene Hrant Dink Vakfıyla birlikte medya ve nefret analizi yapmıştık. Bu yıl da Medya ve Mülteci Hakları Derneği ile birlikte bu çalışmayı yapmak istedik. Çünkü mültecilere dair toplumda ve medyada nefret söylemi üzerine bir çalışma yapılmıyor. Ayrıca mültecilere yönelik de çok yanlış bir algı var ve yaratılıyor. Biz öğrenciler olarak en azından kendi içimizde başlayarak bir şeyleri değiştirmek istiyoruz ve farkındalık da oluşturmak istiyoruz" diye konuştu.

Bu gibi çalışmaların önemli olduğunu söyleyen Yeşilbaş, "Ögrenciler olarak sözümüz olsun istiyoruz ve kulüpte de bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Şehir Hastaneleri Sempozyumu: Şehir Hastaneleri maliyetli ve verimsiz

SONRAKİ HABER

BMGK’ye rapor sunuldu: Türkiye, BAE ve Ürdün’e Libya’da savaşı alevlendirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...