09 Kasım 2019 10:33

İsveçli milletvekili Watz: Süryanilerin kültür mirasları güvence altına alınmalı

İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi Milletvekili Ingela Nylund Watz, İsveç Hükümeti'nden Türkiye'de Asuri-Süryanilere ait kültür miraslarının korunması için girişimde bulunmasını istedi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi Milletvekili Ingela Nylund Watz, İsveç Hükümeti'nden Türkiye'de Asuri-Süryanilere ait kültür miraslarının korunması için UNESCO nezdinde girişimde bulunmasını istedi.

Watz, parlamentoya verdiği yazılı önergede bölgenin kadim halklarından Asuri-Süryanilere ait kilise, manastır ve diğer kültürel miraslarının ilgisizlik ve bakımsızlıktan yok olma riski ile karşı karşıya kaldığını belirtti.

Birinci Dünya Savaşı'ndan önce Güneydoğu Anadolu'da 1 milyon civarında Asuri-Süryani yaşarken bu sayının baskılardan dolayı birkaç bine gerilediğine ve Türkiye'de 20 bin civarında Süryani'nin kaldığına dikkat çekti.

Güneydoğu Anadolu'da tarihi değeri bulunan pek çok kilise ve manastırın bulunduğunu ama bunlardan çoğunun bakımsızlıktan yok olma riskiyle karşı karıya kaldığını ve bazılarına da el konularak başka amaçlar için kullanıldığını belirtti.

Yıkılmaya yüz tutan yapı ve kiliseleri onarmak için halkın kendi imkanlarıyla yaptığı girişimlerin kurumlar tarafından engellendiğine dair raporlar olduğunu söyleyen Watz, “Bundan dolayı Türkiye'nin Güneydoğusundaki Asuri-Süryanilerin kültürel miraslarını korumak uluslararası toplumun sorumluluğundadır” dedi.

Watz, İsveç'teki çok sayıda Asuri-Süryani’nin yaşadığını ve yeni İsveç'in inşasına katkıda bulunduklarını hatırlattıktan sonra “Onlar ve onların yakınları için Güneydoğu Türkiye'deki kültür mirasları kimlikleri ve kendilerine güvenleri için önemli” ifadelerini kullandı.

İsveç'in ortak kültür miraslarının korunması için konuyu Avrupa Birliği ve uluslararası platformlara taşımasını ve Asuri-Süryanilerin kültür miraslarının korunması için Türkiye'ye baskı yapmasını istedi.

İsveç'in Unesco nezdinde de girişimde bulunmasını isteyen Watz, parlamentonun Asuri-Süryanilerin kültür miraslarının korunması için karar alarak İsveç Hükümeti'ne görev vermesini istedi.

İsveç'te 120 bin civarında Asuri-Süryani yaşıyor. Asuri-Süryaniler İsveç toplumuna en iyi entegre olan halk grubu olarak biliniyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Emek Partisi MYK Üyesi Metin İlgün hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Konya Ovası'nda, ekim sezonu kuraklık alarmı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...