09 Kasım 2019 01:34

Balçovalı kadınlar 25 Kasım’a doğru belediye başkanını ziyaret etti

Balçovalı kadınlar kadına yönelik şiddet sorununa dikkat çekmek ve birlikte çözümler üretmek için Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya’yı ziyaret etti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü yaklaşıyor. Balçovalı kadınlar kadına yönelik şiddet sorununa dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak ve bilgilendirmeler yapmak amaçlı bir etkinlik hazırlığında. Balçova Kadın Dayanışması grubu, Emek Partisi Balçova ilçe örgütü, Alevi Bektaşi Derneği ve CHP ilçe örgütü Kadın Kolunun ortak çağrısı ve Balçova Belediyesinin desteğiyle düzenlenecek bir panelle Balçovalılarla buluşmayı planlıyor. Bu amaçla bir araya gelen kadınlar Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya’yı ziyaret etti.

Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya ile yerel seçimler öncesinde de görüşmeler yapılmış; Çalkaya, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliğine konuk olarak katılmıştı. Kadınların yerel yönetimlerden beklentilerinin ifade edildiği etkinliklerde Çalkaya, kadın sorununa verdikleri önemden ve projelerinden söz etmişti. Bu ziyarette ise planlanan projelerin neresinde olunduğuna dair sohbet edildi. Yaklaşık yedi aydır Belediye Başkanlığı görevinde olan Çalkaya vaat edildiği üzere; belediye adına bir kreşin hizmet vermeye başladığını ve yaşlı gündüz bakımevinin de hazırlıklarının bitmek üzere olduğunu anlattı. Çocuk ve yaşlı bakımının çok özenli olması gerektiğini, büyük sorumluluk ve riskler taşıdığını belirten Çalkaya bu nedenle planlı ve dikkatli çalıştıklarını söyledi.

ŞİDDET MAĞDURU KADINLAR İÇİN SEMT EVLERİ

Çalkaya, kadın sığınma evi kurulmasına dair sorulan soruya ise “Bizim amacımız kadınların sığınma evine ihtiyaç duymayacak hale gelmesi, bunun için de öncelikle ekonomik bağımsızlıklarını kazanmaları, güçlendirilmeleri gerekiyor. Semt evleri sayesinde biz Balçovalı kadınların tüm sorunlarına hakimiz; şiddet mağduru bir kadın olduğunda güvenli olduğunu bildiğimiz ailelerin yanında barınmasını sağlıyoruz” şeklinde cevap verdi. Fatma Çalkaya, kadına yönelik şiddetin önlenmesi mücadelesinde caydırıcı cezalar olmasının, sözleşme ve yasaların uygulanmasının çok önemli olduğunu, bunun yanı sıra çocukluktan itibaren ailede ve çevrede yapılan ayrımcılıkların kalkması gerektiğini anlattı.

HER ŞEYİN DAHA DA GÜZEL OLMASI İÇİN HİZMETLERİMİZE DEVAM EDECEĞİZ"

Kadın Belediye başkanlarının azlığına da dikkat çeken Çalkaya “Türkiye de toplam 10 kadın belediye başkanı var, bu sayının üçü zaten İzmir’de” dedi. Belediye hizmetleri ya da yönetimce düzenlenen etkinlik ve toplantıların da erkeklere uygun organize edildiğini söyleyen Çalkaya, “belediye başkanıyım ve bir kadınım, evde sorumluluklarım var ben de anneyim dolayısıyla ben de kısıtlılık ve zorluklar yaşıyorum” derken, eğitim (mezuniyet) durumunun da kadın sorununda direkt etkili olmadığını, hatta yüksek eğitimli meslek sahibi kadınların şiddet gördüklerinde utanıp sakladıklarını ifade etti.

İzmir’in Türkiye’nin genel profilini tam yansıtmadığının belirten Çalkaya, İzmir’den uzaklaştıkça yaşam şartlarının hem görünüş olarak hem de zihniyet olarak çok farklılaştığını söyledi. İstanbul seçimlerinin yenilenmesi sonrası elde edilen başarının umut yeşermesi bakımından çok önemli olduğuna da değinen Çalkaya “Her şeyin daha da güzel olması için mücadelemiz ve hizmetlerimize devam edeceğiz” dedi.

Kadın çalışmalarını dernek ya da platform olarak daha geniş kadın kitleleri ile buluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Balçova Kadın Dayanışmasından kadınlar Fatma Çalkaya’dan destek sözü aldılar. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kocaeli'de kamyondan sızan kimyasal madde mahalleye kötü koku yaydı

SONRAKİ HABER

2019 Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...