08 Kasım 2019 11:19

Silopi'de 1 Eylül Barış Günü açıklamasına katılanlara para cezası kesildi

Silopi'de 1 Eylül Dünya Barış Gününe katıldıkları gerekçesiyle aralarında belediye eş başkanlarının da bulunduğu 20'yi aşkın kişiye para cezası kesildi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Silopi'de 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yapılan açıklamaya katıldıkları gerekçesiyle aralarında belediye eş başkanlarının da bulunduğu 20'yi aşkın kişiye 320’şer TL para cezası kesildi. 

Şırnak’ın Silopi ilçesinde, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Örgütü öncülüğünde yapılan açıklamaya katılanlara 320'şer TL para cezası kesildi. İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından kesilen para cezalarına, 5326 Sayılı Kanun’un 32’nci maddesi gereğince "emre aykırı davranış" iddiası gerekçe gösterildi. Para cezası kesilen 20'i aşkın kişi arasında Belediye  eş başkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda yurttaş da yer aldı. 

CEZANIN İPTALİ İSTENDİ

Para cezası kesilen partililer ve yurttaşlar, kararın iptaline ilişkin Silopi Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Başvuruda, yapılan açıklamaya ilişkin engelleyici adli ve idari karar alınmadığı belirtilerek, ceza tutanağın hazırlandığı tarihte herhangi bir yasaklama kararının mevcut olmadığı ifade edildi. Başvuruda, "yasaya aykırı" olarak düzenlenip tebliğ edilen para cezasının iptali istendi. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tiyatro sanatçısı Özdemir Nutku yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

AYM: Yasal faaliyetler terör örgütü üyeliğine delil olamaz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...