08 Kasım 2019 09:45

"Savaşa değil eğitime bütçe için 23 Kasım’da Ankara’da olacağız"

Eğitim Sen Genel Sekreteri Velat Kaya, savaşa ayrılan bütçenin emekçilere ayrılması talebiyle 23 Kasım'da Ankara'da olacaklarını söyledi. 

Fotoğraf: MA

Paylaş

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Merkezi, 23 Kasım'da eğitimde yaşanan aksaklıklar ve eğitim emekçilerinin taleplerini dile getirmek amacıyla Ankara'da miting düzenleyecek. "Haklarımız, geleceğimiz ve eğitim hakkı" sloganıyla gerçekleştirilecek miting için bölgedeki 7 ilde Eğitim Sen MYK üyelerinin katılımıyla çalışmalar yürütülüyor.

Batman’da miting çalışmalarına katılan Eğitim Sen Genel Sekreteri Velat Kaya, TİS sürecinde yetkili sendikanın emekçiyi yine yarı yolda bıraktığını belirterek kamu emekçilerinin sokağa çıkmalarının da sık sık engellendiğini ifade etti.

"HER ŞEYE TİCARİ GÖZLE BAKIYOR"

Türkiye'de kaynakların betona, savaşa, sermayeye ve ranta ayrıldığını dile getiren Kaya, şunları söyledi: "Biz bildiğimiz gerçekleri topluma ve halka anlattık, anlatmaya devam edeceğiz. Biz bütçe savaşa değil eğitime ve Türkiye halklarının huzuruna aktarılsın dedik demeye de devam edeceğiz" ifadesinde bulundu.

Emekçilerin yüzde üç gibi açlık rakamlarına mahkum edildiğini vurgulayan Kaya, "Açlık ve sefalet ücretlerine razı gelmedik, gelmeyeceğiz. Bu ülke kaynakları emekçilere ayrılmalıdır. Şunu en net bir şekilde ifade edelim; 17 yıllık AKP iktidarının tek icraatı kendi politik çıkarlarını ön plana koyarak, kendi siyasi gereksinimlerini karşılayan yol ve yöntemler ile eğitim başta olmak üzere her şeye ticari gözle bakıyor. Böyle baktığı için de emekçiler sefalet ücretlerine mahkum edilmiştir" ifadesini kullandı.  

"TOPLUMUN İHTİYACI SAVAŞ DEĞİL"

Bütçenin büyük çoğunluğunun savaşa ayrıldığına dikkat çeken Kaya, "Türkiye'de adı konmamış bir kriz var. Toplumun her kesimi kriz var, diyor. Sokağın gündeminde kriz var. Ama sahte rakamlarla enflasyon düşük gösteriliyor. İktidarın elinde bulundurduğu medya gerçekleri gizliyor. Sahte rakamlar ile krizin üstü örtülemez. Savaş ve ekonominin bağını kurduğumuzda toplumun demokratik bir refleks göstermesi gerekiyor. Toplumun ihtiyacı savaş değil barış, ölümler değil yaşamdır. Bunları savunan toplum refah seviyesine ulaşacaktır. Bizim talebimiz savaş değil, savaşa ayrılan bütçenin barışa ve emekçilere ayrılmasıdır. İşte tüm bu talepler ile sesimizi duyurmak için 23 Kasım'da Ankara'da olacağız" dedi.

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Doktor Dündar: Göç başlı başına sağlığı kaybetmenin ana sebebidir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...