07 Kasım 2019 20:08

ABD’li senatörler Erdoğan'ın davet edilmesine "Savaş suçu işledi" diyerek tepki koydu

ABD'de Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler Türkiye'nin Suriye'de savaş suçu işlediğini ifade ederek Erdoğan'ın Washington'a davet edilmesine tepki gösterdi, davetin iptalini istedi.

Fotoğraf: Halil Sağırkaya/AA

Paylaş

ABD’de her iki partiden bir grup senatör, Türkiye’nin Suriye’de savaş suçu işlediğini ifade ederek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Washington ziyaretinin iptal edilmesini ve Türkiye’ye sert yaptırımlar uygulanmasını istedi.

ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde iki liderin 13 Kasım'da Washington'da buluşmaya karar vermeleri sonrasında ABD'li senatörler davetin geri çekilmesi ve Türkiye'ye yaptırım çağrısında bulundu.

Cumhuriyetçi senatörler LindseyGraham ve MarshaBlackburn ile Demokrat senatörler Chris Van Hollen, Richard Blumental ve JeanneShaheen, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya bir mektup yazarak, Türkiye'nin Suriye'de ateşkes anlaşmasını ihlal ettiğine yönelik haberlerin doğru olması durumunda Türkiye'ye sert yaptırımlar uygulanmasını talep etti.

Trump'ın Suriye’den asker çekme kararının muhalefet eden senatörler, ABD'nin IŞİD'e karşı savaşan Kürt müttefiklerini yüz üstü bıraktığı eleştirisinde bulunmuştu.

Senatörlerin mektubunda ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakatta öngörülen "güvenli bölge" alanının dışında Türk güçlerin faal olduğu, "Türk askerleri ya da Türkiye destekli güçlerin Tel Tamer yakınlarındaki Kürt güçlere saldırdığı" yönündeki haberlere dikkat çekilerek "Başkan Trump çeşitli vesilelerle, Türkiye'nin taahhütlerine aykırı davranması durumunda 'Türk ekonomisini yok etme' tehdidinde bulunmuştur. Bu tutum gereğince ABD yönetimini 17 Ekim mutabakatının uygulanması için, sert ekonomik yaptırımları da içeren acil önlemler almaya çağırıyoruz" ifadesine yer verildi.

DAVET GERİ ÇEKİLSİN TALEBİ

Demokrat partili senatör Richard BlumenthalTwitter hesabından yaptığı paylaşımda Erdoğan'ın savaş suçu işlediğini söyleyerek Erdoğan'ı Washington’a davet eden Başkan Trump'ı eleştirdi. Blumenthal, "ABD, savaş suçları işlemiş birini Beyaz Saray'a davet ederek ödüllendirmemelidir. Trump'ın Erdoğan'ı akşam yemeğinde yedirip içirmedeki ısrarı, Türkiye’nin Suriye’deki saldırganlığının ve Kürt ortaklarımıza yönelik saldırılarının şoke edici bir şekilde göz ardı edilmesidir" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: ABD’YE GİTME KARARI VERDİK

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da Macaristan'a hareketinden önce ABD ziyaretine ilişkin açıklama yaptı. Erdoğan, ABD’ye gitme kararı verdiklerini duyurdu.

Erdoğan’ın açıklaması şöyle: "Amerika seyahatimin iptal edilmesi konusuna yönelik bu konuda da biz müsaade etsinler de gidilmesi mi gidilmemesi mi faydalı bu konuları geniş kapsamlı değerlendirme fırsatını ekibimle buldum. En son dün akşamki telefon görüşmesinden sonra gitme kararını verdik. Dün gece Sayın Trump ile görüştük, bu ara Sayın Putin’le de tekrar bir durum değerlendirmesi için görüşeceğim. Şu andaki ziyareti çok farklı bir dönemde yapıyoruz. Barış Pınarı Harekatı’nın olduğu bir dönemde yapıyoruz bunu." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir'de Medya ve Mülteci Hakları Derneği kuruldu

SONRAKİ HABER

Tekel bayilerin saat 22.00 isyanı: Alkol satış sınırı gece yarısına alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa